Wiosna motywuje Polaków – 2/3 z nas jest aktywnych przynajmniej raz w tygodniu

Wielu Polaków po długiej zimie pragnie wreszcie wyjść na zewnątrz w poszukiwaniu ruchu i świeżego powietrza. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden blisko dwie trzecie ankietowanych wraz z nadejściem sezonu wiosennego zamierza zwiększyć swoją aktywność fizyczną – czy to poprzez bieganie czy jazdę na rowerze. W tym celu jedna piąta chętnie włączy się w imprezy sportowe organizowane w ich mieście. Co ważne Polacy traktują sport jako element profilaktyki – 70 proc. ankietowanych deklaruje, że jest to dla nich forma dbania o zdrowie, z kolei 40 proc. jest zdania, że pozwala im on zachować równowagę w życiu.

Sezon wiosenny – czas start!

Wiosna to czas, kiedy wiele osób podejmuje postanowienia związane ze zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną, co potwierdzają wyniki najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Ponad 40 proc. ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że w tym czasie pójdzie na badania profilaktyczne. Dodatkowo, Polacy przyznają, że wiosną oprócz zwiększenia aktywności fizycznej (62 proc.), co drugi zadba także o zbilansowaną dietę i odpowiednią suplementację. Jedna piąta z kolei zamierza włączyć się w wydarzenia sportowe organizowane w ich mieście – w tym m.in. coraz popularniejsze w Polsce imprezy biegowe, które odbywają się niemal przez cały rok i które są idealnym sposobem na rozruszanie się po zimowej stagnacji.

Pewne jest, że wprowadzanie pozytywnych zmian dotyczących zdrowia i aktywności zwykle odbywa się stopniowo i wymaga systematyczności oraz zaangażowania. Warto patrzeć na tego typu przedsięwzięcie długodystansowo i uczynić dbanie o siebie stałą częścią swojego stylu życia – pamiętając, że troska o zdrowie to maraton, a nie sprint – mówi Marta Maszewska-Danielewicz, dyrektor ds. komunikacji marketingowej i marki w Nationale-Nederlanden, sponsora tytularnego 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, który odbył się w ostatnią niedziele marca pod hasłem „Wiosna zaczyna się w Warszawie”, inaugurując nieoficjalnie sezon biegowy w Polsce.

Aktywność nie tylko od święta

Polacy deklarują, że regularnie podejmują aktywność fizyczną. Jedna piąta robi to codziennie, a jedna czwarta przynajmniej kilka razy w tygodniu. Podobny odsetek badanych (20 proc.) zapewnia, że stara się podejmować wysiłek fizyczny raz lub dwa razy w ciągu 7 dni. Natomiast co dziesiąty ankietowany wskazuje, że nie podejmuje działań w tym zakresie.
Preferowaną przez Polaków formą wysiłku jest spacer lub nordic walking – na taką odpowiedź wskazało blisko 60 proc. uczestników badania. Dużą popularnością wśród ankietowanych cieszy się także jazda na rowerze – dyscyplina ta jest praktykowana przez co drugiego respondenta. Dużym zainteresowaniem cieszą się również ćwiczenia na siłowni (18 proc.), pływanie (16 proc.) oraz bieganie (15 proc.).

Ta ostatnia dyscyplina z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników, co widać szczególnie na ulicach dużych miast. Wzrost popularności biegania wynika nie tylko z faktu, że jest to prosta i niedroga forma aktywności, ale także z korzyści zdrowotnych, jakie niosą ze sobą regularne treningi. Co ciekawe, częściej na tę formę wysiłku decydują się mężczyźni. W grupie ankietowanych na taką odpowiedź wskazał co piąty badany – dodaje Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Nationale-Nederlanden.

Korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Polacy zdają sobie sprawę z zalet wynikających z regularnego wysiłku dla zdrowia i samopoczucia. W opinii 70 proc. ankietowanych sport i aktywność to przede wszystkim doskonały sposób na relaks, jak również zadbanie o swoją kondycję. Ponad 40 proc. badanych jest zdania, że dzięki temu może utrzymać swoją wymarzoną sylwetkę. Podobny odsetek twierdzi, że to dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną i bliskimi.

Uczestnicy naszego badania zwrócili uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Mianowicie 40 proc. z nich uważa, że aktywność fizyczna pełni ważną rolę w zachowaniu równowagi życiowej. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają nie tylko na ich ciało, budując kondycję, siłę mięśni i koordynację ruchową, ale przede wszystkim dzięki nim zmniejsza się poziom stresu, jak również poprawia ogólne samopoczucie. Płynące z tego sondażu wnioski dobrze więc podsumowuje popularne powiedzenie, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – podkreśla Marta Pokutycka-Mądrala.

Wsparcie w treningu

Podejmując aktywność fizyczną, zdarza się, że Polacy korzystają z rozwiązań, które pomagają im określić zakres ćwiczeń, utrzymać regularności czy monitorować rezultaty. Blisko jedna trzecia badanych przyznaje, że chętnie ogląda w Internecie i kanałach społecznościowych filmy instruktażowe oraz plany treningowe. Niewiele mniej, bo 18 proc. respondentów deklaruje, że trenuje przy pomocy smartwatcha z aplikacją, która rejestruje ich postępy. Co drugi uczestnik realizuje treningi bez dodatkowego wsparcia, a jedna szósta szuka go w osobie trenera personalnego.

Inwestycja w zdrowie

Choć korzyści dla zdrowia i samopoczucia wynikające z uprawiania sportu są bezcenne, to regularne trenowanie wymaga pewnych nakładów finansowych. Poza podstawowym wyposażeniem, takim jak ubrania i buty sportowe, mogą pojawiać się dodatkowe wydatki, takie jak zakup nowego sprzętu, akcesoriów sportowych, karnetów na basen lub siłownię, wyjazdy na zawody czy treningi indywidualne. W przypadku bardziej zaawansowanych dyscyplin, mogą być one znacznie wyższe, np. wynajem specjalistycznego sprzętu, koszty podróży i zakwaterowania na zawodach czy koszty rehabilitacji i leczenia urazów.
Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych – kwoty wydawane na ten cel są jednak bardzo rozbieżne i zależą od ich indywidualnych możliwości. Ponad jedna czwarta z nich inwestuje w skali roku do 200 zł na produkty i usługi związane z uprawianą dyscypliną sportu, a jedna piąta – ponad 1000 zł. Dla 14 proc. ankietowanych są to z kolei wydatki rzędu 750-1000 zł, a co dziesiąty przeznacza na ten cel między 400 a 750 zł.

Inwestycja w bezpieczeństwo

Polacy w mniejszym lub większym zakresie inwestują także w swoje bezpieczeństwo. Prawie jedna czwarta (23 proc.) badanych przyznaje, że ma wykupione ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń – takich jak kontuzja czy uraz. Inni, aby się przed nimi chronić, zakładają na czas treningów specjalistyczną odzież i obuwie sportowe, aby zapewnić sobie odpowiednie wsparcie. Na taką odpowiedź wskazało ponad 40 proc. respondentów. Podobna grupa badanych zawsze stara się korzystać z bezpiecznego sprzętu sportowego i dbać o jego regularne przeglądy i konserwację. Blisko 20 proc. Polaków deklaruje, że zdaję się na los i nie stosuje żadnej dodatkowej ochrony, która mogłaby zminimalizować ryzyko urazu lub wesprzeć ich później w przypadku jego wystąpienia.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 17-20 marca 2023 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na grupie dorosłych Polaków (n=1000).

ŹRÓDŁONationale-Nederlanden