Wykorzystanie nowoczesnych technologii w rozwoju powszechnie dostępnej opieki medycznej

Jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas odbywającego się właśnie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest tematyka związana z rosnącą potrzebą przeprowadzenia systemowych zmian, które zapewniłyby powszechny dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Wyzwanie, przed którym obecnie stoją nie tylko kraje rozwijające się, lecz coraz częściej także państwa wysokorozwinięte, staje się jednym z kluczowych problemów społecznych o zasięgu globalnym. Czy dynamiczny postęp nowoczesnych technologii może stanowić jego rozwiązanie? Na to i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć wybitni światowi eksperci uczestniczący w wydarzeniu zorganizowanym przez PZU oraz Financial Times Live w Domu Polskim w Davos.

Nowoczesne technologie, szczególnie w zakresie diagnostyki i profilaktyki, stanowią coraz istotniejsze wsparcie dla lekarzy specjalistów na całym świecie. Jest to szczególnie ważne w obliczu globalnego zjawiska rosnącej liczby ludności oraz związanych z nim ograniczeń w dostępie do opieki zdrowotnej. Sektor usług medycznych jest jednocześnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów globalnej gospodarki, zarówno pod względem nakładów inwestycyjnych, jak i tempa rozwoju oraz implementacji najnowocześniejszych technologii.

Podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Grupa PZU, która od kilkunastu lat bardzo aktywnie uczestniczy w rozwoju rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce, we współpracy z Financial Times Live zorganizowała wydarzenie specjalne. Jego celem była próba odpowiedzi na pytania – jak w obliczu niezwykle dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii może kształtować się przyszłość światowego rynku usług medycznych; wprowadzenie jakich zmian jest niezbędne dla poprawy jakości i efektywności systemów ochrony zdrowia oraz jakie kroki należy podjąć by dostęp do specjalistycznej opieki medycznej stał się powszechny.

W wydarzeniu FT-PZU Spotlight on Global Access to Healthcare wzięli udział przedstawiciele najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, ośrodków naukowo-badawczych oraz organizacji pozarządowych o zasięgu globalnym, które działają w sektorze ochrony zdrowia. Konferencję odbywającą się w Domu Polskim w Davos otworzyło wystąpienie Pawła Surówki, prezesa PZU. Podkreślił on w nim, jak ważna dla rozwoju Grupy PZU jest działalność w zakresie ochrony zdrowia.

– Działalność związana z rozwojem usług medycznych jest jednym z najważniejszych obszarów wzrostu Grupy PZU. Jako największa instytucja finansowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej staramy się zadbać o bezpieczeństwo naszych klientów nie tylko w zakresie ich finansów, lecz także zapewnić im dostęp do najwyższej jakości opieki zdrowotnej. Obecnie w ramach Grupy PZU przeprowadzamy testy wielu innowacyjnych projektów, dlatego też chcieliśmy zaprosić do dyskusji najwybitniejszych światowych ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia, którzy pomogliby nam wskazać rozwiązania mogące mieć najbardziej pozytywny wpływ na poprawę dostępności usług medycznych w Polsce – powiedział Paweł Surówka.

W przemówieniu wprowadzającym do dyskusji na temat przyszłości opieki medycznej, Andrew Thompson, współzałożyciel oraz prezes Proteus Digital Health, a także specjalista w dziedzinie nowoczesnej farmakologii wykorzystującej mikrochipy oraz rozwiązania mobilne w diagnostyce i leczeniu chorób przewlekłych, podkreślił, że jesteśmy obecnie świadkami największej przemiany technologicznej w dziejach medycyny.

– Zapewnienie dostępności usług medycznych w skali globalnej wymaga fundamentalnej zmiany, której kluczowym elementem jest rozwój nowych technologii. W perspektywie najbliższych kilku lat w obszarze ochrony zdrowia, technologia dostarczy nam rozwiązania, których dzisiaj nie jesteśmy jeszcze sobie w stanie wyobrazić. Jednym z czynników odgrywających w tym zakresie kluczową rolę będzie dynamiczny rozwój mobilnego internetu, który ma ogromny potencjał do bycia akceleratorem przemian w obszarze opieki medycznej, podobnie jak w przeszłości stało się to w przypadku elektryczności – powiedział Andrew Thompson.

W trakcie wydarzenia odbyła się także debata ekspertów moderowana przez Davida Crow’a, dziennikarza Financial Times, w której udział wzięli Paweł Surówka; Andrew Thompson; Stephen Klasko, rektor Universytetu Thomasa Jeffersona oraz prezes Jefferson Health; Peter Lee, wiceprezes Microsoft Healthcare oraz Githinji Gitahi, prezes organizacji Amref Health Africa.

Jak zaznaczył Stephen Klasko, jeden z autorytetów w dziedzinie funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej oraz autor książki zatytułowanej Bless This Mess: A Picture Story of Healthcare in America, dla dalszego rozwoju medycyny istotne są trzy kluczowe aspekty.

– Sektor ochrony zdrowia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych gałęzi gospodarki, będzie dążył do digitalizacji oraz globalizacji. Co także istotne, musimy zdecydować, za jakie obszary opieki medycznej i kompetencje będą odpowiedzialni ludzie, a za jakie roboty – podkreślił Stephen Klasko. – Komputery zawsze będą „mądrzejsze” od lekarzy, ale nigdy nie będą posiadały ich wiedzy. Musimy zastanowić się, jak kształtować ludzi by byli lepszymi ludźmi, nie by byli lepszymi robotami niż same roboty – dodał.

Peter Lee, wiceprezes Microsoft Healthcare oraz światowy ekspert w dziedzinie zastosowania technologii komputerowych oraz rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia, podkreślił w jak przełomowym momencie dla dalszego rozwoju usług medycznych obecnie się znajdujemy.

– Nigdy wcześniej, w całej historii ludzkości, nie tworzyliśmy technologii, która posiadałaby tak ogromny potencjał demokratyzacji dostępu do usług medycznych. W mojej opinii dyskusja, którą tutaj dzisiaj prowadzimy jest niezwykle istotna dla świata i nie mogłaby odbywać się w bardziej odpowiednim momencie – zaznaczył Peter Lee.

Wydarzenie FT-PZU Spotlight on Global Access to Healthcare było jedną z inicjatyw zorganizowanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego w ramach aktywności realizowanych w Domu Polskim w Davos, którego powstanie jest rezultatem wspólnych działań PZU oraz Banku Pekao. Stanowiło ono kolejny element kampanii #PolandCanDoNation, którego pierwszą odsłoną była konferencja zorganizowana przez PZU na początku października 2018 roku w Nowym Jorku.

Exit mobile version