Ponad 50 grantów na projekty zainicjowane przez wolontariuszy Banku Pekao S.A. – każdy w wysokości do 4500 zł – tak w skrócie można podsumować II edycję konkursu „Jesteśmy blisko”. Zeszłoroczna inicjatywa z udziałem wolontariuszy nabrała szczególnego charakteru ze względu na pandemię koronawirusa. Pracownicy Banku udowodnili, że być blisko można nawet z zachowaniem reżimu sanitarnego i dystansu społecznego.
W 2019 r. z okazji obchodów swojego 90-lecia, Bank Pekao S.A. wraz ze swoją Fundacją im. dr. Mariana Kantona zorganizował pierwszą edycję konkursu grantowego „Jesteśmy blisko”, w którym to pracownicy wskazywali jakie inicjatywy wolontariackie chcieliby zrealizować na rzecz lokalnych społeczności. Sukces przeprowadzonych w tamtym czasie projektów zaostrzył apetyt wolontariuszy na pomaganie, dlatego bank podjął decyzję o kolejnej edycji.
Celem akcji „Jesteśmy blisko” jest wspieranie lokalnych inicjatyw z obszaru edukacji, kultury i sztuki, ekologii oraz ochrony zdrowia. Każdy pracownik może zgłosić projekt, zaangażować w niego koleżanki i kolegów i wspólnie walczyć o grant na realizację przedsięwzięcia. Edycja 2020 miała szczególne znaczenie ze względu na pandemię COVID-19. Bank miał na uwadze, że część pomysłów będzie wymagać pewnej modyfikacji w związku z koniecznością utrzymania reżimu sanitarnego. Trudna sytuacja wywołała niespodziewany efekt – wolontariusze chcieli pomagać jeszcze bardziej. Pomysłodawcy inicjatyw dostosowali propozycje swoich akcji do panujących warunków. Realizowali projekty na przestrzeni października i listopada w małych grupach, z zachowaniem dystansu społecznego. Przezwyciężyli trudności i wspólnie zrealizowali 54 przedsięwzięcia w 45 miejscowościach.
Zgłoszenia wolontariuszy stanowiły odpowiedzi na aktualne, lokalne potrzeby: m.in. w Koszalinie wolontariusze Banku Pekao S.A. zamontowali domki dla kotów na zimę, seniorzy z zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w Otwocku otrzymali kącik biblioteczny wzbogacony o audiobooki, a lubelskie hospicjum dla dzieci koncentrator tlenu dla dzieci cierpiących na niewydolność oddechową. Wśród zwycięskich projektów znalazły się także m.in. organizacja zajęć sportowych, remont placówek edukacyjnych czy sadzenie drzew. W realizację inicjatyw zaangażowało się 270 pracowników banku, który poświęcili łącznie 1700 godzin na pomaganie. Wolontariusze swoją postawą udowodnili, że mają otwarte oczy i serca wrażliwe na problemy społeczności, w których żyją.