PSD2 Challenge w Citi Developer Portal

W dobie PSD 2 i zmierzania ku rewolucji  otwartej bankowości Citi Handlowy jako pierwszy bank w Polsce umożliwił podmiotom trzecim korzystanie z piaskownicy regulacyjnej zgodnej z dyrektywą PSD2.

Dzięki Citi Developer Portal podmioty z branży fintech mogły wypracować pomysły na integrację z wykorzystaniem Citi API i przetestować go w prawdziwym środowisku bankowym. Citi Handlowy rzucił także wyzwanie start-upom, fintechom i firmom ecommerce i zaprosił zewnętrzne podmioty na PSD2 Challenge, którego celem było wyłonienie najciekawszych pomysłów z wykorzystaniem Citi API w ramach regulacji PSD2. Bank jako pierwsza instytucja finansowa na polskim rynku w ten sposób zmierzył się z nową regulacją i możliwościami rozwoju jakie daje ona klientom, bankom oraz fintechom. PSD2, które pozwala wykorzystać zalety otwartej bankowości (open banking) – czyli dostępu do numeru rachunku klienta i zlecania płatności w jego imieniu przed tzw. podmioty trzecie – to milowy krok na rynku bankowym. Uczestnicy mieli unikalną w skali kraju możliwość sprawdzenia rozwiązań opartych na integracji z Citi API w „piaskownicy regulacyjnej” stworzonej specjalnie w tym celu przez Citi Handlowy.   To jedyna taka możliwość – przetestowania swojego pomysłu na „żywym organizmie” w ramach infrastruktury globalnego banku. Niezależnie od tego, czy dane rozwiązanie jest na wstępnym etapie realizacji czy MVP taki test to ogromna szansa dla innowatorów.

Główną nagrodę zdobył rumuński start-up FINQWARE, twórca multibankowej platformy FINQ do agregacji informacji o finansach osobistych. Nagrodzono również rozwiązania angażujące algorytmy do tworzenia komunikacji online z klientem, modele automatycznej werfikacji firm, platformy do analizy wydatków oraz skrócony do zaledwie kilku sekund model KYC w oparciu o identyfikację tożsamości na podstawie loginu do banku. Partnerami PSD2 Challenge w Citi Handlowy byli: Fundacja Kronenberga przy Citi HandlowyMicrosoft, Mastercard, PWC, Youth Business Poland, HubHub, The Heart, Startup Poland, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Business Link, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Black Swan oraz Infullmobile.

ŹRÓDŁOCiti Handlowy