Masz już plany na 1 czerwca? Pomóż dziecku spełnić marzenia nie tylko od święta

Idealny przepis na Dzień Dziecka? Lody, wizyta w parku, zabawa na ulubionym placu zabaw, a może wycieczka do zoo? Bez względu na to, jakie atrakcje przygotowaliśmy, warto tego dnia zastanowić się, jak możemy zrealizować potrzeby naszego dziecka w dalszej przyszłości. W tym celu zwykle trzeba zebrać odpowiednią sumę pieniędzy. Jak to zrobić? Aviva wskazuje trzy proste kroki do skutecznego oszczędzania na start w dorosłość dziecka, które warto zastosować już dziś.

Jak wskazują badania przeprowadzone na zlecenie Avivy, zdecydowana większość rodziców[1], bo 83 proc., uważa, że powinni wspierać finansowo start swoich dzieci w dorosłość. Rodzice nie poprzestają jednak na pustych deklaracjach. Aż 91 proc. z nich deklaruje, że oszczędza lub zamierza oszczędzać. Jeżeli chcemy ułatwić dziecku wejście w nowy etap życia, warto zacząć gromadzić pieniądze, nawet wtedy, gdy potomkowi daleko jeszcze do samodzielności. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większy uzbieramy kapitał, a proces stanie się mniej odczuwalny dla domowego budżetu.

Krok pierwszy: Wybierz cel oszczędzania

Oszczędzanie z myślą o przyszłych potrzebach dziecka nie różni się od długoterminowego zbierania funduszy na realizację innych planów. Pierwszym krokiem powinno być określenie celu. – Znając cel, możemy oszacować sumę, która będzie potrzebna, a potem ustalić, przez jaki okres będziemy odkładać pieniądze. Dobrze dobrany cel, który jest dla nas osobiście ważny, może być także dodatkową motywacją, pozwalającą utrzymać systematyczność oszczędzania – mówi Bogusława Szyszka-Orłowska, menedżer rozwoju produktów w Aviva Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie.

Na co najczęściej chcą oszczędzać rodzice? Jak pokazują wyniki badania Avivy, 9 na 10 chciałoby wesprzeć finansowo przyszłą edukację swojego dziecka, z którą wiążą się niemałe koszty. Opłacenie akademika lub wynajem mieszkania, doliczając do tego pozostałe koszty życia, sumują się w kwotę od 11 do nawet 20 tys. zł rocznie. Rodzice są gotowi sfinansować również inne przyszłe cele, jak np. ślub i wesele pociechy (65 proc.) czy zakup pierwszego mieszkania (60 proc.). Co ciekawe, jeden na pięciu rodziców chętnie wsparłby dziecko w założeniu własnej firmy.

Krok drugi: Pamiętaj o systematyczności

Gdy zdecydowaliśmy się oszczędzać z myślą o przyszłości swojego dziecka, nie zwlekajmy z wcieleniem tego planu w życie, bo jak wskazują dane BIK, koszty wychowania dziecka rosną razem z nim. I tak, utrzymanie przedszkolaka (do 5. roku życia) kosztuje średnio ok. 7032 zł rocznie[2], podczas gdy na opiekę nad dzieckiem w wieku 10-12 lat potrzebujemy już ponad 8000 zł[3] rocznie.

Jak przekonuje Bogusława Szyszka-Orłowska z Avivy, kluczem do skutecznego oszczędzania jest systematyczność, a niekoniecznie to, jak dużo jesteśmy w stanie jednorazowo odkładać. – Podjęcie decyzji o oszczędzaniu wtedy, gdy nasza pociecha jest jeszcze mała, pozwoli na rozłożenie wpłat na mniejsze kwoty. Dzięki regularnemu odkładaniu, już po paru latach możemy zgromadzić kapitał, który będzie realnym wsparciem dla dziecka w przyszłości. Jak pokazują wyniki naszego badania, jako rodzice jesteśmy świadomi tej zależności. 91 proc. z nas już oszczędza lub zamierza to uczynić w przyszłości. Na ten cel nie przeznaczamy jednak dużych kwot. 45 proc. z nas odkłada lub planuje odkładać środki w wysokości od 51 do 100 zł. miesięcznie, a 27 proc. w granicach od 101 do 200 zł na miesiąc – komentuje Bogusława Szyszka-Orłowska z Avivy.

Krok trzeci: Dobierz odpowiednie narzędzia

Jest wiele możliwości okładania pieniędzy, jak np. konta oszczędnościowe czy lokaty, które pozwalają na regularne pomnażanie środków. Mogą jednak być niewystarczające, gdy chcemy w kompleksowy sposób zadbać o przyszłość naszego dziecka. Warto wtedy wybrać produkt, który, pozwoli zgromadzić pieniądze, a zarazem zadba o bezpieczeństwo pociechy i całej rodziny. – Przykładem takiego rozwiązania jest polisa z myślą o przyszłości dziecka, zwana też polisą posagową. Gwarantuje ona wsparcie finansowe dla potomka w przypadku choroby albo śmierci rodzica i jednocześnie pozwala na regularne pomnażanie odkładanych środków – tłumaczy Bogusława Szyszka-Orłowska z Avivy.

[1] Oszczędzanie dla dzieci – badanie wśród rodziców dzieci 0-10, Raport Avivy przygotowany przez IQS, luty 2017.
[2] https://media.bik.pl/informacje-prasowe/334799/polska-mama-przeznacza-607-zl-miesiecznie-na-utrzymanie-dziecka
[3] https://media.bik.pl/informacje-prasowe/334799/polska-mama-przeznacza-607-zl-miesiecznie-na-utrzymanie-dziecka
Podziel się: