Leszek Możdżer, Tia Fuller i Lars Danielsson zagrają z Santander Orchestra w Warszawie

29/04/2019 Wroclaw Jazz nad Odra photo by Wojciech Grzedzinski mob 0048602358885 wojciech.grzedzinski@gmail.com wojciechgrzedzinski.com

Leszek Możdżer, Tia Fuller i Lars Danielsson ruszają w trasę z projektem Symphosphere! Już w poniedziałek 7 października zagrają w Warszawie. Następnie można będzie ich usłyszeć w Lublinie, Katowicach, Szczecinie i Gdańsku. Artystom towarzyszyć będzie Santander Orchestra pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego. Mecenasem trasy koncertowej jest Santander Bank Polska.

– Każdy występ Santander Orchestra to dla nas wielka dawka inspiracji i jednocześnie dumy, że możemy realnie pomagać młodym talentom w osiąganiu sukcesów. Zarówno umożliwiając im spotkanie z wybitnymi muzykami, jak i dbając o rozwój umiejętności pozamuzycznych, ważnych przy planowaniu dalszej kariery. Podczas tej trasy koncertowej wezmą udział w zajęciach m.in. z zarządzania finansami czy też budowania wizerunku. Muzyka jazzowa to zupełnie inny świat, inne emocje, niż klasyka. Jesteśmy bardzo wdzięczni Leszkowi Możdżerowi, że dostrzegł potencjał Santander Orchestra i zaprosił nas to tego projektu – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Santander Bank Polska.

I cały ten jazz

Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, artysta światowej klasy. Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek. Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles kompozytorem Janem Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Możdżer koncertował i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami. Tia Fuller to amerykańska saksofonistka jazzowa, w 2019 roku nominowana do nagrody Grammy za najlepszy jazzowy album instrumentalny. Z powodzeniem odnajduje się w muzyce jazzowej, pop i R&B. Fuller była m.in. solistką zespołu Beyoncé podczas światowej trasy koncertowej I AM. Jest jest profesorem w słynnym Berklee College of Music. W trakcie koncertów zagra także szwedzki kontrabasista jazzowy, jeden z najwybitniejszych w Europie – Lars Danielsson. Gra również na gitarze basowej i wiolonczeli. W 1985 roku założył Legendarny Lars Danielsson Quartet.

Tworzony przez nich projekt Symphosphere łączy improwizacje jazzowe i szerokie możliwości orkiestry symfonicznej z elektronicznymi brzmieniami. Dzięki temu słuchacze doświadczą naprawdę oryginalnych dźwięków, nowych i pełnych różnych zaskakujących połączeń.

Santander Orchestra – moc muzyki

Santander Orchestra to autorski projekt Santander Bank Polska skierowany do najzdolniejszych młodych muzyków, wspierający rozwój ich karier. Uczestnicy nie tylko doskonalą swoje umiejętności, trenując pod okiem najlepszych tutorów i grając w orkiestrze symfonicznej kierowanej przez uznanych na świecie twórców, lecz zdobywają również praktyczną wiedzę o tym, jak poprowadzić swoją karierę. Eksperci uczą ich zarządzania finansami, zasad prawa autorskiego czy wiedzy z zakresu budowania swojego wizerunku, dzięki czemu są w stanie sprawnie i w dużej mierze samodzielnie poprowadzić swoje kariery. Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 300 młodych muzyków z całej Polski.

Od 2015 r. Santander Orchestra zagrała 30 koncertów symfonicznych oraz kameralnych pod kierunkiem m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, Lawrence’a Fostera, Marka Mosia, Macieja Tworka,  Adama Sztaby oraz Marcina Sompolińskiego.

W kwietniu 2017 r. płyta Santander Orchestra została wyróżniona jako nagranie miesiąca przez prestiżowy francuski portal muzyczny ResMusica. Album dostępny jest w najlepszych serwisach muzyki cyfrowej.

Pierwszy koncert Symphosphere odbędzie się już w poniedziałek 7 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Następnie muzycy pojawią się w Lublinie, Katowicach, Szczecinie i Gdańsku. Więcej informacji o zespole i harmonogramie znajduje się poniżej:

 SYMPHOSPHERE (7-15.10.2019)

Skład zespołu:

Leszek Możdżer – fortepian

Tia Fuller – saksofon altowy

Lars Danielsson – gitara basowa, kontrabas

Wojtek „Monter” Orszewski – gitara

Wojciech Buliński – perkusja

Santander Orchestra

Marcin Sompoliński – dyrygent

Harmonogram:

7.10.2019 – Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa

8.10.2019 – Lublin, Filharmonia Lubelska

9.10.2019 – Katowice, NOSPR

13.10.2019 – Szczecin, Filharmonia im. M. Karłowicza

15.10.2019 – Gdańsk, Filharmonia Bałtycka