Maratończycy wystartują przy wyjątkowym wykonaniu „Snu o Warszawie”

W sobotę rozpocznie się 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski. Będzie to dwudniowe wydarzenie, podczas którego ulicami stolicy pobiegnie 1 000 biegaczy. Ponad 3 tysiące osób weźmie udział w wirtualnej rywalizacji.
Sponsor tytularny PZU zadbał nie tylko o bezpieczeństwo uczestników, ale także o niepowtarzalny klimat biegu – na starcie usłyszą „Sen o Warszawie” Czesława Niemena w nowej aranżacji.

– Zależy nam, aby biegacze jak co roku odczuli klimat maratońskiej rywalizacji. Dlatego we współpracy z grupą solistów, z których większość to aktualni członkowie bądź absolwenci Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, przygotowaliśmy specjalną aranżację „Snu o Warszawie” – piosenkę, która od lat jest związana z Maratonem Warszawskim – mówi Joanna Gorczyca, dyrektor Biura Prewencji i CSR PZU. – PZU jest mecenasem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Od kilku lat wspieramy też Akademię Operową i młodych twórców – dodaje Joanna Gorczyca.

W tym roku PZU zaprosił do współpracy solistów  śpiewaków operowych, którzy utwór Czesława Niemena zaaranżują w wersji a capella. Aranżację przygotowała Zuzanna Falkowska, jedna z najlepszych aranżerek w Polsce.  W nagraniu uczestniczyło pięciu solistów o różnej skali głosu – od sopranu po bas. Nagrywali swój głos z różnych miejsc na świecie, łącząc się m.in. z Wiednia, Krakowa czy Warszawy.

Członkowie zespołu Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej to profesjonaliści wywodzący się z różnych tradycji muzycznych – od opery do beatboxu. Reprezentują różne odłamy wykonawstwa muzycznego – od śpiewu operowego, przez musical, po beatbox włącznie. Ich pierwsze nagranie „Cichosza” Grzegorza Turnaua doczekało się ponad 50 tys. wyświetleń. Sięgają oni do twórczości polskich kompozytorów, co przyczynia się do rozpowszechniania kultury rodzimej.

Tegoroczny, 42. PZU Orlen Maraton Warszawski, z uwagi na pandemię koronawirusa, odbędzie się w zmienionej formule. Maraton podzielony jest na dwa dni, a trasą wyznaczoną ulicami miasta pobiegnie jedynie 1 000 uczestników w podziale na cztery tury. PZU zadbał o ich bezpieczeństwo. Każdy biegacz otrzyma na mecie maseczkę, aby bezpiecznie mógł poruszać się po miasteczku maratońskim. Dodatkowo na Placu Teatralnym oraz w miasteczku dla biegaczy zostaną postawione stacje do automatycznej dezynfekcji rąk. Biegowi ulicznemu towarzyszyć będzie także bieg wirtualny.