mBank uruchomił testową „piaskownicę” dla deweloperów

Dzięki sandboksowi, czyli testowemu środowisku API, potencjalni partnerzy banku mogą przetestować połączenie z jego systemami informatycznymi. Z „piaskownicy” korzystać mogą nie tylko podmioty certyfikowane, ale również takie, które złożenie wniosku mają przed sobą. Rozwiązanie współtworzyła firma mElements, specjalizująca się w rozwiązaniach opartych na API.

mBank udostępnił sandbox zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy PSD2. Jest to specjalny system informatyczny przeznaczony dla deweloperów z tzw. podmiotów trzecich. TPP (Third-Party-Provider) to podmioty rynku finansowego, które w przyszłości będą mogły wykorzystywać systemy banków, aby za ich pośrednictwem świadczyć alternatywne usługi, np. inicjować płatności lub agregować informacje o transakcjach klienta. W ramach „piaskownicy” firmy te mogą sprawdzić funkcjonalność API (Application Programming Interface, czyli Interfejs Programowania Aplikacji), aby przygotować się do produkcyjnego wdrożenia tych usług.

mBank zaprasza do testowania swojego sandboksa (dostępnego pod adresem: https://developer.api.mbank.pl/) nie tylko podmioty, które uzyskały już specjalny certyfikat, ale także te, które dopiero na niego czekają. Środowisko dostępne jest również dla firm, które takiego wniosku jeszcze nie złożyły, ale z perspektywy banku prowadzą ciekawą i innowacyjną działalność.

Operatorem sandboksa mBanku, opartego na standardzie Polish API, jest spółka z grupy kapitałowej – mElements. Podmiot ten specjalizuje się w rozwiązaniach e-commerce i API banking.