mFundacja: konkurs promujący wielkich polskich matematyków

„Wielcy polscy matematycy znani i nieznani” to wyjątkowy konkurs, który stworzyliśmy z okazji Roku matematyki. Chcemy przybliżyć wszystkim twórczość i niebanalne życiorysy najwybitniejszych postaci polskiej matematyki. W puli nagród jest 130 tys. zł. Zachęcamy młodzież do wspólnej pracy z nauczycielami matematyki i historii. Inspirację do prac będzie można czerpać z publikacji pojawiających się w „Gazecie Wyborczej” oraz tygodniku „Ale Historia!”. Sylwetki polskich matematyków będą też przedstawione w serwisie wyborcza.pl/matematyka

Wybitny polski matematyk, czyli kto?

W pięciu polskich ośrodkach naukowych (Kraków, Lwów, Poznań, Warszawa, Wilno) przed wojną kształcili się i pracowali twórcy nowoczesnych teorii matematycznych. Wśród nich znaleźli się naukowcy, których prace i teorie były przełomowe. Nazwiska takie jak Stefan Banach czy Marian Rejewski są trochę bardziej znane. Jednak wielu wybitnych polskich matematyków i ich historyczne odkrycia czekają na większe zainteresowanie ze strony współczesnych. W Roku matematyki czas przybliżyć ich prace szerszej publiczności.

Konkurs łączący historię z matematyką

Do 26 kwietnia br. czekamy na prace wykonane przez uczniów pod nadzorem nauczycieli. Możecie wybrać jeden z siedmiu tematów konkursowych związanych z sylwetkami wybitnych polskich matematyków. Lista siedmiu kategorii dostępna jest na stronie mFundacji. Wasza praca może mieć dowolną formę audiowizualną, tekstową lub graficzną. Może to być na przykład filmik, komiks, blog, grafika, gazetka szkolna, prezentacja, aplikacja mobilna… puśćcie wodze fantazji!Prace oceni jury w składzie:- Zarząd fundacji mBanku,- Piotr Cieśliński – Kierownik Działu Nauka Gazety Wyborczej,- Paulina Rowińska – młoda matematyczka, finalistka FameLabu, członkini Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki,- dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US z Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczeciński, pomysłodawczyni i koordynatorka międzynarodowego konkursu fotograficznego „Matematyka w obiektywie”.

Pula nagród to 130 tys. zł

Przewidzieliśmy nagrody grantowe dla każdej z 7 kategorii tematycznych:- 6 tys. zł za I miejsce,- 5 tys. zł za II miejsce,- 4 tys. zł za III miejsce.Mamy też 5 wyróżnień po 3 tys. zł oraz Grand Prix – nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Inspiracje w „Gazecie Wyborczej”

Patronem konkursu jest „Gazeta Wyborcza” i radio TOK FM. Na łamach „Gazety” w dziale Nauka znajdą się publikacje przybliżające sylwetki polskich matematyków. Więcej o polskich ośrodkach naukowych kształcących wybitnych przedstawicieli matematyki można będzie też przeczytać w magazynie „Ale Historia!”.