Największa umowa finansowania portfela fotowoltaicznego w Polsce. R.Power z 90 mln zł kredytu od mBanku

Grupa R.Power oraz mBank zawarły największą na polskim rynku umowę finansowania portfolio projektów fotowoltaicznych, opiewającą na blisko 90 mln zł. W ramach inwestycji realizowana jest budowa 34 elektrowni słonecznych o mocy 33MW na obszarze o powierzchni około 70 hektarów. 

Przedsięwzięcie pozwoli wyprodukować rocznie ok. 35 000 MWh energii, co zapewni energię dla 15 tys. gospodarstw domowych oraz przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 30 tysięcy ton każdego roku. Odpowiada to emisji spalin przez 12 tysięcy samochodów rocznie. Budowa elektrowni już rozpoczęła się, a uruchomienie instalacji następować będzie sukcesywnie w czwartym kwartale tego roku i w pierwszym kwartale przyszłego. Planowany okres eksploatacji elektrowni to 25 lat.

– Nasz kontrakt z mBankiem jest oznaką dojrzewania polskiego rynku i stanowi dowód, iż instytucje finansowe są gotowe wspierać rozwój fotowoltaiki realizowany przez polskich inwestorów, szczególnie w dla większych portfeli elektrowni fotowoltaicznych. Realizacja takich inwestycji zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski, poprzez dodanie mocy produkcji energii w okresie zwiększonej letniej konsumpcji prądu. Kredyt udzielony przez mBank wpisuje się w globalny trend wycofywania się banków z finansowania energetyki wysoko emisyjnej i skoncentrowania na finansowaniu odnawialnych źródeł energii – mówi Tomasz Sęk, wiceprezes Grupy R.Power.

– Niedawno ogłosiliśmy zwiększenie limitu kredytowego dla firm z branży odnawialnych źródeł energii z 500 mln zł do 1 mld zł. – OZE to nie tylko farmy wiatrowe ale również fotowoltaika. Ten sposób pozyskiwania energii, dzięki korzystnym zmianom w systemie wsparcia, zwiększeniu efektywności i rosnącemu doświadczeniu inwestorów stał się dla nas bardzo atrakcyjny – mówi Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku

Grupa R.Power, działająca w branży od 2012 roku, jest jednym z pionierów energetyki słonecznej w Polsce. Obecnie R.Power, z portfelem o mocy ponad 800 MW przygotowywanych do budowy elektrowni, jest czołowym podmiotem na polskim rynku solarnym, prowadzącym działalność we wszystkich głównych obszarach rynku fotowoltaiki: przygotowywania i budowy elektrowni a także zarządzania istniejącymi elektrowniami.