PKO Bank Polski sponsorem tytularnym PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego

PKO Bank Polski został sponsorem tytularnym pierwszej edycji PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego. Już teraz ruszają zapisy na wydarzenie, które odbędzie się 22 maja 2016 r. Uczestnicy będą mogli także wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…” towarzyszącej imprezie.

PKO Bank Polski realizuje od 2013 r. autorski program „PKO Biegajmy razem”, który popularyzuje bieganie, zdrowy i aktywny tryb życia oraz łączy je z ideą dobroczynności. W ramach tej inicjatywy Bank wspiera największe imprezy biegowe w Polsce, w tym PKO Poznań Maraton, PKO Wrocław Maraton, PKO Silesia Marathon, cykle: „Warszawska Triada Biegowa” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości), PKO Grand Prix Gdyni czy PKO Rzeszów Biega. W 2016 roku Bank został sponsorem tytularnym nowego wydarzenia na biegowej mapie Polski. W ramach 1. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego w niedzielę 22 maja 2016 r. odbędzie się półmaraton, bieg na 10 km oraz biegi dla dzieci w kilku kategoriach wiekowych, na różnych dystansach. Zawody wystartują ze Stadionu Zawiszy o godz. 10.00. Na miejscu powstanie również miasteczko lekkoatletyczne dla najmłodszych oraz kibiców.

– PKO Bank Polski jest sponsorem największych imprez biegowych w całej Polsce. W tym roku będzie także wspierał ważne wydarzenie sportowe w Bydgoszczy. Jesteśmy przekonani, że ciekawa trasa, rodzinna atmosfera i atrakcje dla najmłodszych zachęcą biegaczy i kibiców do udziału w tej imprezie – mówi Sławomir Posadzy, dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży i Analiz w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Bydgoszczy.

Podczas wszystkich sponsorowanych przez Bank wydarzeń prowadzone są charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeśli określona liczba zawodników ze specjalną kartką na koszulce „biegnę dla…” dotrze do mety, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazuje darowiznę na wskazany cel.

Realizowany przez PKO Bank Polski program „PKO Biegajmy razem” odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo pozwala łączyć pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym. Akcje charytatywne, zaininicjowane przez naszych pracowników są organizowane przy każdym wspieranym przez nas biegu. Tak też będzie w Bydgoszczy. Aby pomóc wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla…”, do czego serdecznie zachęcam – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

Od 2013 roku odbyło się 147 charytatywnych akcji biegowych, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 153 beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika. Dodatkowo, 19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się równocześnie na stadionach 12. miast Polski, również w Bydgoszczy, gdzie 64 drużyny wybiegały 2345 okrążeń. Łącznie uczestnicy biegu w całym kraju pokonali ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać ponad 600 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.

Biegacze w województwie kujawsko-pomorskim

Jak pokazuje badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce” przeprowadzone w 2015 r. przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego, w Kujawsko-Pomorskiem jest więcej biegaczek (60%), niż biegaczy (40%). Mają oni średnio od 25 do 39 lat. Zdecydowana większość biegających mieszkańców tego regionu (77%) to osoby, które uprawiają ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym 30% krócej niż rok. Prawie połowa respondentów biega 2-3 razy w tygodniu (42%), kolejne 29% – częściej. Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem, przy czym 84% deklaruje, że robi to bez względu na porę roku, a 44% nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Dla wielu, bo 27% badanych mobilizującą zachętą okazują się biegowe aplikacje, wśród których najpopularniejszą jest Endomondo. Korzystają z nich jednak głównie najmłodsi (36%) oraz startujący w imprezach masowych (45%). Ponad połowa uczestników badania przyznaje, że zdarza im się publikować swoje wyniki w sieci, ale tylko 11% mówi, że robi to za regularnie, a 21% że często. Ponad 70% biegających trenuje natomiast przy muzyce.

Głównym powodem, dla którego mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczynają przygodę z bieganiem jest dbałość o zdrowie i kondycję – tak odpowiedziało 82% badanych. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się chęć zmiany czegoś w życiu. Kolejnym argumentem była namowa rodziny lub znajomych, jednak takiej odpowiedzi udzieliło więcej kobiet. Biegacze zapytani o motywację do biegania w ogóle, najczęściej wskazywali pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (83%) oraz sylwetkę (50%). Na trzecim miejscu była sama przyjemność biegania (43%).

Wyniki badania pokazują, że 15% biegających w województwie kujawsko-pomorskim bierze udział w imprezach masowych. Dlaczego biegacze decydują się uczestniczyć w takich wydarzeniach? Najczęściej wymienianymi przez respondentów argumentami były: dbałość o zdrowie i chęć utrzymania dobrej kondycji (46%), przyjemność biegania (34%), a także poczucie niezwykłej atmosfery (24%). 20% wskazało możliwość porównywania wyniku z innymi. Prawie tyle samo osób za motywujące uznało poznawanie nowych ludzi. Z badania wynika również, że prawie połowa biegających w całej Polsce, także w województwie kujawsko-pomorskim angażuje się w różne akcje charytatywne. Dokładnie 50% biegaczy w tym regionie zadeklarowało, że bierze udział w akcjach PKO Banku Polskiego „biegnę dla…“.

Więcej o programie „PKO Biegajmy razem” łączącym popularyzację zdrowego stylu życia z ideą dobroczynności, można przeczytać na stronach:

www.biegajmyrazem.pkobp.pl

www.bankomania.pkobp.pl/biegajmy-razem/

www.facebook.com/PKOBankPolskiBiegajmyRazem

https://instagram.com/pkobiegajmyrazem

źródło: PKO Bank Polski