PKO Bank Polski zaprasza na PKO Grand Prix Gdyni 2016

PKO Bank Polski po raz kolejny został sponsorem cyklu czterech biegów PKO Grand Prix Gdyni. Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższą sobotę 13 lutego 2016 r. Każdemu wydarzeniu będzie tradycyjnie towarzyszyła akcja charytatywna „biegnę dla…”. Podczas Biegu Urodzinowego z PKO Bankiem Polskim zawodnicy pobiegną na rzecz chorego na raka Irka.

PKO Bank Polski realizuje od 2013 roku autorski program „PKO Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce, w tym PKO Poznań Maraton, PKO Wrocław Maraton, PKO Silesia Marathon, cykle takie jak PKO Grand Prix Gdyni, PKO Rzeszów Biega, biegi wchodzące w skład Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości), a także wiele innych, lokalnych zawodów w całym kraju.

PKO Grand Prix Gdyni zdobył nagrodę imienia Tomasza Hopfera za Imprezę Biegową Roku 2015 w kategorii „Cykl”. Obejmuje on cztery biegi uliczne na dystansie 10 km. Jest to Bieg Urodzinowy, który odbędzie się w tym roku 13 lutego, Bieg Europejski 7 maja, Bieg Świętojański zaplanowany na noc z 17 na 18 czerwca oraz Bieg Niepodległości 11 listopada. Bieg Urodzinowy to wydarzenie upamiętniające nadanie Gdyni praw miejskich. W 2015 r. ukończyło go 5608 uczestników.

– PKO Bank Polski po raz drugi zaangażował się w cykl PKO Grand Prix Gdyni. Jestem przekonany, że te cztery wyjątkowe biegi przyciągną w tym roku jeszcze więcej zawodników i kibiców. Zapraszam serdecznie w najbliższą sobotę, aby w biegowej atmosferze uczcić 90-te urodziny Gdyni – mówi Sebastian Czecholiński, dyrektor 1 Oddziału PKO Banku Polskiego w Pucku.

 Podczas wszystkich sponsorowanych przez Bank wydarzeń prowadzone są charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W sobotę 13 lutego w ramach Biegu Urodzinowego w Gdyni odbędzie się charytatywna akcja biegowa dla 46-letniego Irka z Gdańska, który 3 lata temu zachorował na raka ślinianki. Zaangażowanie zawodników, którzy odbiorą kartkę „biegnę dla Irka”, przypną ją do koszulki i przebiegną z nią linię mety, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie Irka. Kartki będą dostępne przy wydawaniu pakietów startowych w piątek i sobotę na stanowisku PKO Banku Polskiego w Biurze Zawodów.

W 2015 roku w akcji na rzecz 1,5 rocznego Kubusia pobiegło 391 osób. W trakcie Biegu Europejskiego 1194 biegaczy zaangażowało się w akcję charytatywną dla Natalii, urodzonej z wadą serca. Biorąc udział w Biegu Świętojańskim można było pomóc 27-letniej Marcie, która od dzieciństwa choruje na porażenie mózgowe. Do akcji dołączyło wtedy ponad 1500 osób. Natomiast 541 uczestników Biegu Niepodległości pomogło 2-letniemu Kacperkowi, urodzonemu z bardzo złożoną wadą serca.

Realizowany przez PKO Bank Polski program „Biegajmy razem” odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo pozwala łączyć pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym. Akcje charytatywne, zaininicjowane przez naszych pracowników, są organizowane przy każdym wspieranym przez nas biegu. Tak też będzie w Gdyni. Aby pomóc podczas najbliższego Biegu Urodzinowego wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Irka”, do czego serdecznie zachęcam – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

 Od 2013 roku odbyło się 147 charytatywnych akcji biegowych, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 153 beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika. Dodatkowo, 19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się równocześnie na stadionach 12. miast Polski, również w Gdańsku, gdzie 59 drużyn, czyli 295 osób, wybiegało 2149 okrążeń. Łącznie uczestnicy biegu w całym kraju przemierzyli ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać ponad 600 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.

Biegacze w województwie pomorskim 

Jak pokazuje badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce” przeprowadzone w 2015 roku przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego, zdecydowana większość biegaczy w województwie pomorskim to osoby, które zajmują się tym sportem nie dłużej niż 5 lat (80%), w tym co trzecia osoba krócej niż rok. Są to biegacze aktywni, 52% z nich ćwiczy 2-3 razy w tygodniu, kolejne 28% – częściej. Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem (53%), a co piąty preferuje jogging o poranku. Bieganie to dla nich sport całoroczny – 87% badanych biega bez względu na porę roku, 50% nawet przy niesprzyjającej pogodzie, co jest najwyższym wynikiem w skali kraju (średnia ogólnopolska – 39%). Wśród osób biegających jedynie w wybranych porach roku najpopularniejszym okresem jest lato i wiosna. Dla co trzeciego biegacza mobilizującą zachętą okazują się biegowe aplikacje mobilne, wśród których pierwsze miejsce zajmuje Endomondo. Ponad połowie z nich zdarza się publikować swoje wyniki w sieci. Częściej jednak słuchają muzyki –– przy jej dźwiękach biega blisko trzy czwarte respondentów (73%).

Biegacze z Pomorza zapytani o to, dlaczego biegają, najczęściej wskazywali na pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (86%), sylwetkę (40%) czy niwelowanie stresu (32%). Dwie piąte badanych przyznaje, że biega dlatego, że po prostu to lubi. Jedna czwarta bierze udział w imprezach masowych (25%; 19% w skali kraju). Najczęściej uczestniczą w PKO Grand Prix Gdyni. 59% angażuje się w różnego rodzaje akcje charytatywne w czasie zawodów.

Więcej o programie „PKO Biegajmy razem” łączącym popularyzację zdrowego stylu życia z ideą dobroczynności, można przeczytać na stronach:

www.biegajmyrazem.pkobp.pl

www.bankomania.pkobp.pl/biegajmy-razem/

www.facebook.com/PKOBankPolskiBiegajmyRazem

https://instagram.com/pkobiegajmyrazem

źródło: PKO Bank Polski