PKO Bank Polski zwycięzcą rankingu prognoz makroekonomicznych Consensus Economics

Zespół analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego zwyciężył w rankingu prognoz makroekonomicznych dla Polski przygotowanym przez londyński Consensus Economics (Forecast Accuracy Award 2020). Został doceniony za wysoką jakość prognoz gospodarczych oraz umiejętność identyfikowania trendów kluczowych wskaźników dla Polski w 24-miesięcznym cyklu prognozowania.

– Czas pandemii był dla wszystkich trudny. Dla ekonomistów był to jednocześnie wyjątkowy sprawdzian ze względu na bezprecedensowe zjawiska zachodzące w gospodarce. Cieszymy się, że w okresie niezwykłej zmienności i niepewności potrafiliśmy lepiej niż inni wskazywać kluczowe trendy w gospodarce. Zwycięstwo akurat w tej edycji konkursu smakuje wyjątkowo.

– mówi Piotr Bujak, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w PKO Banku Polskim

Consensus Economics co miesiąc zbiera prognozy makroekonomiczne dla kilkudziesięciu krajów od ponad 1000 ekonomistów z całego świata. W rankingu analizowana była trafność 24-miesięcznego cyklu prognoz dynamiki PKB i cen konsumpcyjnych, czyli oceniano prognozy na 2020 rok aktualizowane co miesiąc od stycznia 2019 roku do grudnia 2020 roku. W rywalizacji udział brały zespoły ekonomistów z kraju (Pekao, Santander, ING, Citi, Credit Agricole, CASE) oraz wiele zagranicznych instytucji: banki (Goldman Sachs, JP Morgan, UBS, Deutsche Bank, HSBC, Barclays), agencje ratingowe (Fitch, Moody’s) oraz niezależne instytucje analityczno-badawcze (Capital Economics, Oxford Economics, Economic Intelligence Unit, IHS Markit).
Ekonomiści PKO Banku Polskiego systematycznie zajmują czołowe miejsca w rankingach prognoz. Niedawno nagrodzono ich w organizowanym przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet” konkursie krótkoterminowych prognoz makroekonomicznych i finansowych za 2020 rok, a szef zespołu Piotr Bujak, otrzymał tytuł Ekonomisty Roku podczas gali „Byki i Niedźwiedzie”.
Zespół ekonomistów banku po pierwszym kwartale 2021 roku, jest również liderem bieżącej edycji tego konkursu.
Raporty analityczne ekspertów PKO Banku Polskiego można śledzić na Centrum Analiz oraz kontach w serwisie Twitter: @Analizy_PKOBP i @PKO_Research.