Polscy kierowcy chcą się szkolić – cz. 1 raportu ERGO Hestii

Ogólnopolskie badanie kierowców dla ERGO Hestii wykazało, że większość kierowców albo już była na dodatkowym szkoleniu, albo przynajmniej chciałaby wziąć w takim udział. Porównując wyniki badań ze statystykami dotyczącymi liczby wypadków widać, że świadomość polskich kierowców rośnie.

Wywiady dotyczyły bezpieczeństwa na drodze, w tym m.in.: zachowania kierowców podczas prowadzenia samochodu, przekraczania dozwolonej prędkości, jazdy po alkoholu czy powodów wypadków lub kolizji.

Badanie wykazało, że co dziesiąty kierowca brał udział w kursach doszkalających a ponad połowa chciałaby to zrobić. Zapytani o najbardziej pożądane umiejętności, które chcieliby nabyć lub rozwinąć, kierowcy wskazali na:

  1. jazda w trudnych warunkach atmosferycznych/ na śliskiej nawierzchni 36%
  2. zachowanie/ opanowanie samochodu podczas poślizgu 34%
  3. pierwsza pomoc/ ratownictwo 11%

Dodatkowym szkoleniem są zainteresowani przede wszystkim regularni kierowcy (w ciągu roku przejeżdżają średnio 15’895 km). Natomiast 14% tzw. niedzielnych kierowców (średnio w roku przejeżdżają ok. 5 tys. kilometrów) zdecydowanie nie chciałoby brać udziału w tego typu kursach. Jednocześnie ci drudzy decydując się na dodatkowe szkolenie swoich umiejętności chcieliby rozwinąć swoje umiejętności z jazdy po rondach, skrzyżowaniach i w dużym ruchu miejskim.

To ważne wnioski zwłaszcza w kontekście ustawy, która od stycznia 2016 r. będzie nakładać na każdego nowego kierowcę obowiązek przejścia kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznych szkoleń z zagrożeń w ruchu drogowym.

Rozwój umiejętności każdy kierowca może rozpocząć już w domu. Niedawno wydany Niecodzienny Poradnik Codziennej Jazdy ERGO Hestii może być pierwszym przewodnikiem po bezpiecznej jeździe zarówno dla kierowców z dużym stażem, jak też dla początkujących – wyjaśnia Sandra Jedynak, ekspert ds. mediów społecznościowych ERGO Hestii i koordynator projektu. Na ponad 150 stronach Poradnika Michał Kościuszko i najpopularniejsi polscy motoblogerzy zawarli dziesiątki patentów na poradzenie sobie z trudami codziennej jazdy, filmy i zdjęcia wprost z polskich dróg. Kolejnym krokiem jest seria filmów interaktywnych, w których kierowcy będą musieli wybrać prawidłowe odpowiedzi na pytania nurtujące ich na drodze. Pierwszy film z udziałem motoblogera Prentkiego, jednego ze współautorów Poradnika, można już obejrzeć w serwisie YouTube – dodaje Sandra Jedynak.

Poradnik jest dostępny w księgarni internetowej EBOOKPOINT.PL. Patronem medialnym poradnika jest portal Interia.

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu przez TNS Polska na zlecenie Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia. 500 wywiadów zostało przeprowadzonych z aktwynymi kierowcami.

źródło: Ergo Hestia