Potrzeby odzyskiwania danych z urządzeń Apple będą rosnąć

Coraz częstsze wykorzystywanie iPadów oraz iPhone’ów zarówno przez użytkowników biznesowych jak i prywatnych przyczyni się w 2016 roku do wzrostu liczby zapytań o odzyskiwanie danych z urządzeń marki Apple – prognozują eksperci Kroll Ontrack. Użytkownicy biznesowi coraz częściej sięgają po tablety i smartfony jako narzędzia pracy, a sprzedaż tradycyjnych komputerów spadła na całym świecie w ostatnim kwartale 2015 roku aż o 10,6 procent, w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 r*.

Dominacja marki Apple na rynku tabletów i smartfonów, na którą wpływa dodatkowo rozwijający się trend CYOD (choose your own device – wybierz swoje własne urządzenie – pozwalający pracownikom na indywidualną decyzję dotyczącą typu sprzętu, na którym pracują) jest już mocno zauważalna. Użytkownicy biznesowi coraz powszechniej korzystają także z iPad’a Pro, który miał premierę w ubiegłym roku. Urządzenia mobilne coraz częściej stanowią uzupełnienie komputerów osobistych w pracy zawodowej, a popyt na te ostatnie – według badań – spada. To tendencje, które będą miały wpływ także na rynek odzyskiwania danych – zauważają eksperci Kroll Ontrack.

– Zmiana dotycząca typów urządzeń wykorzystywanych przez korporacje, a także małe i średnie przedsiębiorstwa ma miejsce już od jakiegoś czasu. Firmy rezygnują z telefonów na rzecz smartfonów, zastępują tradycyjne komputery laptopami, a ponadto coraz częściej uzupełniają sprzęt pracownika o tablety. W 2016 roku coraz częściej będą sięgać także po urządzenia takie jak iPad Pro. Biorąc pod uwagę te trendy, przygotowujemy się na wzrost liczby zapytań, związanych z odzyskiwaniem danych firmowych z wszystkich urządzeń marki Apple – mówi Adam Kostecki, specjalista do spraw rozwoju i bezpieczeństwa Kroll Ontrack.

Aż trzy historie z listy TOP 10 najdziwniejszych przypadków utraty danych, jakie trafiły do laboratoriów Kroll Ontrack w 2015 roku, dotyczyły urządzeń Apple: iPad, który wypadł z pociągu w głębokim lesie, iPhone zalany płynem do demakijażu i kolejny iPhone, który wpadł pod kosiarkę podczas dziwacznego wypadku w ogrodzie. We wszystkich trzech sytuacjach dane klientów zostały odzyskane.

*Źródlo: raport IDC „Worldwide Quarterly PC Tracker”

źródło: Kroll Ontrack sp. z o.o.