PZU i Polska Opera Królewska zapraszają na premierę

Polska Opera Królewska i PZU, który sprawuje nad nią mecenat, zapraszają na pierwszą, po długiej przerwie, premierę. 4 lipca o godzinie 19 w Teatrze Królewskim w Warszawie zostanie wystawiona „La serva pardona” Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Po przerwie związanej z pandemią działalność wznawiają kolejne instytucje kulturalne, w tym także Polska Opera Królewska, której PZU ma zaszczyt być mecenasem.

 W ostatnich miesiącach, w związku z zamknięciem teatrów, wielu artystów nie mogło pracować. Tym bardziej się cieszę, że PZU może uczestniczyć w tym szczególnym wydarzeniu, jakim jest premiera opery w Teatrze Królewskim w Warszawie. Wierzę, że dzięki otwarciu się instytucji kultury, poprawi się trudna w ostatnim okresie sytuacja artystów. PZU od lat troszczy się o polską kulturę i dokłada wszelkich starań, by  polscy twórcy mieli przestrzeń do ekspresji – mówi Marcin Stefaniak, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej PZU.

Na deskach Teatru Królewskiego zostanie wystawiona „La serva padrona” (Służąca panią), w reżyserii Jitki Stokalskiej, w wykonaniu solistów oraz Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona. Artystów poprowadzi Krzysztof Garstka. Twórca opery – Giovanni Battista Pergolesi miał zaledwie 23-lata, gdy skomponował „La serva padrona”. Utwór opowiada zabawną historię o starym kawalerze szukającym żony oraz jego służącej, która przedstawia się jako najlepsza kandydatka do tej roli. Barokowe dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego jest popularne i często wystawiane w teatrach na całym świecie.

– Wierzę, że przy wsparciu tak szacownego mecenasa kultury Polska Opera Królewska będzie mogła zrealizować jeszcze więcej znakomitych projektów artystycznych na scenach w stolicy, jak i poza nią, umożliwiając obcowanie z kulturą wysoką i kształtując rozwój życia kulturalnego polskiego społeczeństwa. Jestem dumny i jednocześnie wdzięczny PZU za objęcie mecenatem naszej instytucji – dodaje dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak.

PZU objął mecenatem Polską Operę Królewską w marcu 2020 roku. Ubezpieczyciel sprawuje mecenat także nad Łazienkami Królewskimi w Warszawie, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Muzeami Narodowymi w Warszawie oraz Krakowie, a także Muzeum Powstania Warszawskiego. Warto podkreślić, że dzięki staraniom PZU jedno z największych dzieł malarstwa polskiego „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego w 2011 roku wróciło do Polski. PZU sfinansował także jego renowację. W czerwcu 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał PZU nagrodę, która jest uhonorowaniem zaangażowania firmy na rzecz kultury.