Rise of Digital Challengers in Central Europe

Cyfryzacja to megatrend, który jest obserwowany na całym świecie, a zarazem szansa dla dalszego rozwoju Polski. Kraje Europy Środkowo-Wschodnia to tzw. Digital Challengers, którzy posiadają potencjał, żeby dogonić liderów cyfryzacji w Unii Europejskiej. Cyfryzacja to jeden z tematów poruszanych w Domu Polskim w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Dotychczas wzrost gospodarczy w Polsce napędzany był przez tradycyjne sektory gospodarki. Głównymi lokomotywami rozwoju były m.in. inwestycje zagraniczne, środki przekazywane z Unii Europejskiej oraz stosunkowo niskie koszty pracy. Polska, tak jak inne kraje, stoi obecnie przez szansą jaką daje cyfryzacja gospodarki. Może ona być jednym motorów dalszego wzrostu polskiej gospodarki. Zgodnie z raportem przygotowanym przez ekspertów z McKinsey & Company* Polska znajduje się wśród dziesięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej określanych jako Digital Challengers. Wskaźniki cyfryzacji tej grupy są niższe niż państw jak Francja, Niemcy czy Szwecja. Jednak Polska ma duży potencjał, żeby wkrótce dogonić liderów. Między 2012 a 2016 rokiem polska gospodarka cyfrowa rosła o 7 proc. rocznie. Było to dwukrotnie więcej niż w krajach Wielkiej Piątki UE (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy). Szacuje się, że do 2025 roku przyspieszenie rozwoju gospodarki cyfrowej może dostarczyć gospodarce Polski około 275 miliardów złotych.

Cyfryzacja to jeden z elementów rewolucji przemysłowej 4.0, która trwa obecnie. Czy cyfryzacja polskiej gospodarki stanowi szansę na utrzymanie dalszego, szybkiego wzrostu? Jaką rolę odegrają kraje Europy Środkowo-Wschodniej w tym Polska w rozwoju globalnej ekonomii? Czy współpraca państw regionu w zakresie cyfryzacji wystarczy do odpowiedniego rozpędzenia gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej, co pozwoli na zapewnienie nowych dobrze płatnych i stabilnych miejsce pracy? To będą tematy poruszane w trakcie spotkania pt. “Rise of Digital Challengers in Central Europe”, które odbędzie się 24 stycznia. Udział w nim wezmą Michał Krupiński – prezes Pekao, James Manyika – Chairman and Director, McKinsey Global Institute Roman Pałac – prezes PZU Życie, Paweł Surówka – prezes PZU oraz Kent Walker – Google SVP Global Affairs & Chief Legal Officer.

“Rise of Digital Challengers in Central Europe” to wydarzenie, które odbywa się podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Domu Polskim w Davos. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne na stronie internetowej Domu Polskiego. Inicjatywa jest elementem kampanii #PolandCanDoNation, która ma na celu promocję Polski na świecie.