Rusza treningowe centrum lawinowe na Kalatówkach w Tatrach

W ten weekend ruszyło treningowe centrum lawinowe na Kalatówkach w Zakopanem. Pozwala ono turystom i narciarzom nauczyć się radzenia sobie w sytuacji spadnięcia lawiny oraz przetestować sprzęt lawinowy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Centrum treningowe składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem nadajników, które symulują ofiary lawiny. Ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Ćwiczący ustalając liczbę “ofiar”, poznaje również czas, w jakim powinien je zlokalizować i wydobyć.

Na razie ze względu na dość skąpą pokrywę śnieżną centrum będzie czynne w weekendy w godzinach 10 – 15. Na miejscu przewodnik tatrzański, objaśnia jak przeprowadzić trening oraz udostępnia w razie potrzeby zestaw lawinowy: detektor, sondę, łopatkę. Korzystanie centrum jest bezpłatne.

Centrum zakupiono w ramach akcji „Lawinowe ABC” organizowanej przez Tatrzański Park Narodowy dzięki zaangażowaniu w akcję PZU. Celem akcji jest edukacja, informowanie na temat zagrożeń zimą w górach oraz promocja świadomej i rozsądnej turystyki w górach.

Szczegóły akcji na stronie: www.lawinoweabc.pl

źródło: PZU