Student z Krakowa finalistą programu uniwersyteckiego Student Focus w konkursie Sony World Photography Awards 2016

Raised on "The Lord of the Rings" and "Harry Potter". Longing for a fairytaile. The Generation with technology in their hands.
  • Polak poleci do Londynu, aby poznać wynik rywalizacji o sprzęt fotograficzny Sony wartości 30 000 euro

  • Ogłoszenie zwycięzcy 21 kwietnia

Adam Żądło, 23-letni student Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, jest jednym z dziesięciorga finalistów programu uniwersyteckiego Student Focus w konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2016.

Zdjęcie Adama Żądło zatytułowane „Pasterze” zostało wybrane spośród prac nadesłanych przez ponad 400 instytucji edukacyjnych z sześciu kontynentów. Jego autor znalazł się w gronie dziesięciorga fotografów z całego świata, którzy polecą do Londynu, by poznać ostateczny wynik rywalizacji o tytuł zwycięzcy programu Student Focus oraz o główną nagrodę: wart 30 000 euro cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Polak ma również szansę na publikację w British Journal of Photography (najstarszym na świecie magazynie o tematyce fotograficznej, współpracującym obecnie z programem Student Focus) oraz na wykorzystanie kanału tego wydawnictwa w serwisie Instagram.

Sony World Photography Awards to największy konkurs fotograficzny na świecie. Program uniwersytecki Student Focus, prowadzony w ramach tej imprezy, stał się już dla wielu studentów przepustką do branżowej czołówki i stworzył młodym fotografom szansę na zdobycie światowego rozgłosu.

— Zdjęcie „Pasterze” powstało w moim rodzinnym Pcimiu — mówi o swojej wyróżnionej pracy Żądło. — Moja rodzina ma tam gospodarstwo hodowlane i to właśnie z niego czerpałem inspiracje. Znalezienie odpowiedniego miejsca w lesie, chodzenie z owcami, dostosowanie się do trudnych warunków (brak światła)… Wszystko to było dla mnie bardzo dużym wyzwaniem. Dużo pomagała mi rodzina. Na zdjęciu widać mojego brata Mateusza („elf z tabletem”) i siostrę Monikę.

— Jestem bardzo szczęśliwy i przejęty, że znalazłem się w finale programu Student Focus — mówi Żądło. Sztuka jest przygodą mojego życia, a to wyróżnienie da mi nowe impulsy do tworzenia prac.

Żądło oraz pozostali finaliści mają obecnie za zadanie wykonać nową serię zdjęć cenionym, pełnoklatkowym aparatem Sony α7 ILCE-7K — będącym jednym ze składników nagrody dla każdego z wyróżnionych studentów. Prace studentów‑finalistów będzie można oglądać od 22 kwietnia do 8 maja w londyńskim Somerset House na wystawie 2016 Sony World Photography Awards Exhibition. Ukażą się one także w dorocznym albumie Sony World Photography Awards.

Cykle zdjęć powstałe w ramach zadania finałowego posłużą ekspertom z jury do wyłonienia jednego zwycięzcy, którego uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro.

Nasza uczelnia już po raz trzeci awansuje do finału i chcielibyśmy powtórzyć sukces z 2013 roku, w którym konkurs wygrała Natalia Wiernik — mówi o sukcesie swojego studenta Agata Pankiewicz, wykładająca w Pracowni Fotografii. — Miło mi, że w tym roku student z mojej pracowni na Wydziale Grafiki został dostrzeżony i nagrodzony przez międzynarodowe jury.

źródło: Sony Corporation