Transakcje kartą coraz mniej kosztowne

Prowizja pobierana przez banki za transakcje dokonywane przy użyciu karty płatniczej, tzw. opłata interchange, została obniżona oraz ujednolicona w całej Unii Europejskiej. Na rodzimym rynku już wkrótce powinniśmy odczuć rezultaty tej zmiany. Czy słusznie spodziewamy się spadku cen?

Nowe stawki opłaty interchange wynoszą 0,2% (przy użyciu karty debetowej) i 0,3% (w przypadku karty kredytowej). Jeszcze trzy lata temu prowizja za płacenie kartą sięgała w Polsce nawet 1,6% (średnia w krajach unijnych to wówczas ok. 0,7%). Obniżka jest więc znaczna.

„Zmiana może mieć korzystny wpływ na wszystkich uczestników rynku” – mówi serwisowi infoWire.pl Remigiusz Stupnicki z Idea Expert. Wysoka opłata interchange powodowała, że przedsiębiorcy często podnosili ceny produktów i usług, aby zrekompensować sobie duże straty. Teraz nie będzie to potrzebne. Klienci mogą się więc spodziewać nieznacznego spadku cen.

Zadowoleni są również przedsiębiorcy. Wielu z nich nie decydowało się na używanie terminala właśnie z powodu wysokiej prowizji pobieranej przez banki. Teraz będą mogli sobie na to pozwolić. Ich sklepy staną się dzięki temu bardziej atrakcyjne. Mogą zyskać także banki. A to dlatego, że liczba osób dokonujących transakcji kartami płatniczymi zapewne wzrośnie.

źródło: InfoWire