Ustawa antylichwiarska: Polacy nie są świadomi nowego prawa

Już 11 marca wchodzą w życie ustalenia tzw. ustawy antylichwiarskiej. Według nowych przepisów pozaodsetkowe koszty kredytów zostaną ograniczone do 25 proc. kwoty pożyczki bazowej oraz 30 proc. za każdy rok umowy, jednak nie więcej niż 100 proc. całkowitej kwoty pożyczki. Mimo bardzo istotnych zmian w prawie, wiedza konsumentów na temat nowych regulacji jest znikoma. Z badań przeprowadzonych przez Profi Credit Polska S.A. wynika, że zaledwie 8 proc. badanych Polaków wie czego ma dotyczyć nowelizacja ustawy, a 17 proc. respondentów zna termin wejścia jej w życie.

Ustawa antylichwiarska może okazać się aktem prawnym niekorzystnym zarówno dla pożyczkodawców jak i konsumentów. Profi Credit Polska S.A. uczestniczył w procesie legislacyjnym od samego początku. W jego toku przekonaliśmy się, że autorzy projektu nie w pełni zrozumieli mechanizmy działania rynku pożyczkowego. Nowelizacja, która zacznie obowiązywać od 11 marca nie do końca uwzględnia rzeczywiste potrzeby konsumentów oraz w pewnym sensie ignoruje specyfikę rynku. – mówi Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy Profi Credit Polska S.A.

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Profi Credit. Wynika z nich, że zaledwie 7 proc. respondentów uważa, że wprowadzenie nowych regulacji prawnych uchroni społeczeństwo przed wpadaniem w spiralę długów. Z kolei eksperci ostrzegają, że jedna trzecia dotychczasowych klientów firm z sektora pozabankowego może zostać wykluczona z rynku. Będą to przede wszystkim te osoby, które pożyczały pieniądze na okresy przekraczające 2 lata lub pożyczające niskie kwoty na bardzo krótkie terminy.

Zdaniem części branży, zapisy ustawy antylichwiarskiej, dotkną także osoby mające problem z terminową spłatą wierzytelności. Nowe prawo ogranicza bowiem firmom pożyczkowym możliwość pobierania opłat za tzw. czynności windykacyjne, do których należy m.in. wysyłanie monitów z przypomnieniami o wpłacie. Skróceniu może ulec zatem czas na polubowne odzyskiwanie długu, a co za tym idzie, wzrośnie liczba spraw mających swój finał w sądzie.

Firmy z sektora pozabankowego, aby dostosować się do nowym regulacji, muszą zmodyfikować swoją ofertę produktową. Wiele instytucji oferujących przez ostatnie lata tzw. chwilówki, będzie oferować pożyczki ratalne. Vivus, oferujący obecnie pożyczkę na maksymalnie 2000 zł (dla nowego klienta) na maksymalny okres 30 dni, postawi zapewne na rozwój swojej drugiej marki, które zaoferuje już 10 000 zł z dwuletnim okresem spłaty. Z podobnego modelu skorzystają także inni tego typu uczestnicy rynku.

Do nowelizacji ustawy przygotował się także wicelider rynku pożyczkowego – Profi Credit Polska S.A. Spółka zapewnia, że na nowej ofercie skorzystają klienci. – Maksymalna dostępna kwota pożyczki pozostanie bez zmian – nadal będzie to aż 25 000 zł. Dzięki obniżeniu cen poszczególnych produktów, mogliśmy obniżyć również maksymalny okres kredytowania – w nowym modelu wyniesie on 30 miesięcy. Konsumenci będą mogli skorzystać ze specjalnych pakietów usług dodatkowych, w ramach których będą mogli skorzystać między innymi z odroczenia lub obniżenia raty w razie chwilowych problemów ze spłatą zobowiązania. – mówi Jarosław Chęciński.

źródło: Profi Credit