Warmińsko-mazurskie: Unijne wsparcie także w pandemii. Do firm trafiło już 200 mln złotych

Już ponad 1000 przedsiębiorców skorzystało z pożyczek z projektu „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie”. Łącznie do firm z Warmii i Mazur trafiło już ponad 200 milionów złotych ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Unijne wsparcie w postaci preferencyjnych pożyczek jest szczególnie ważne w czasie pandemii koronawirusa. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy borykający się z brakiem kapitału na rozwój i inwestycje w firmie. To także alternatywa dla biznesów nowo powstałych, które stawiają na innowacyjny rozwój.
– Misją BGK jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Ponad 200 mln złotych, które już trafiło do przedsiębiorców na Warmii i Mazurach, to impuls do wzrostu ekonomicznego całego regionu. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą zrealizować swój pomysł biznesowy, zwiększyć konkurencyjność na rynku lub wdrożyć nowe rozwiązanie technologiczne. Do wykorzystania zostało jeszcze ponad 80 mln złotych – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Od czerwca, przedsiębiorcy, którzy utracili płynność przez kryzys związany z pandemią koronawirusa, mogą również wnioskować o pożyczkę płynnościową. Dzięki niej mogą sfinansować m.in. wynagrodzenia pracowników, opłaty za czynsz lub najem lokalu czy spłatę zobowiązań handlowych.
– Koronawirus atakuje nie tylko nasze zdrowie, ale również gospodarkę – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – W związku z tym podjęliśmy intensywne prace nad stworzeniem pakietu pomocowego dla przedsiębiorstw w regionie. Mam tu szczególnie na myśli te branże, które ucierpiały najbardziej, czyli turystyczną, usługową, gastronomiczną czy też transportową – a to właśnie one tworzą krwiobieg gospodarki naszego województwa. Wygospodarowaliśmy dodatkowe środki na wsparcie rynku pracy oraz podmiotów wymagających szczególnej pomocy w obliczu rozwoju pandemii koronawirusa, na dostosowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy do obecnych warunków. Minimalizujemy procedury i maksymalnie ograniczamy formalności po to, by pieniądze jak najszybciej zasiliły konta przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem. Dbamy również o uczestników konkursów i projektów realizowanych z RPO WiM 2014-2020. Przygotowaliśmy rozwiązania, które ułatwiają realizację ich projektów w trudnych czasach.
Szczegółowe informacje o wsparciu dla przedsiębiorców z Warmii i Mazur dostępne są na stronie pozyczkiunijne.bgk.pl.