Większe moce i produkcja bardziej przyjazna dla środowiska. Bank BNP Paribas wraz z EBOR sfinansuje inwestycje Velvet Care

Bank BNP Paribas oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielą długoterminowego finansowania firmie Velvet Care, które pozwoli na zakup nowoczesnej maszyny papierniczej oraz zwiększenie efektywności energetycznej zakładu w Kluczach. To kolejny, mimo pandemii, rozwojowy projekt finansowany przez Bank BNP Paribas w Polsce.

– Mimo trudnych warunków związanych z pandemią polskie przedsiębiorstwa stawiają na rozwój. Cieszy nas, że możemy im towarzyszyć udostępniając potrzebny na rozwój kapitał oraz nasze kompetencje. Jest to kolejny projekt Velvet Care (producent higienicznych wyrobów celulozowych, m.in. pod marką Velvet), który finansujemy wspólnie z EBOR – zaufanie klienta oraz tak ważnego partnera finansowego jest dla nas bardzo ważne – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas.

Finansowanie udzielone przez BNP Paribas, w konsorcjum z EBOR, umożliwi spółce dalsze budowanie pozycji lidera na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Spełniająca najnowsze standardy maszyna do produkcji bibuły higienicznej pozwoli Velvet Care zwiększyć moce produkcyjne o 60 procent. To element konsekwentnie realizowanej strategii dynamicznego rozwoju spółki rozpoczętej w 2013 r. Firma zainwestowała w 2018 r. w podobne urządzenie wówczas dwukrotnie zwiększające jej wydajność. Projekt obejmuje również inwestycję w samodzielność energetyczną Velvet Care – dzięki kogeneracyjnej instalacji zasilanej gazem spółka będzie wytwarzać energię na własne potrzeby, zmniejszając jednocześnie swój ślad węglowy.

Bank BNP Paribas pełni rolę wystawcy, agenta finansowania i zabezpieczeń. Zapewnia pełne finansowanie w ramach akredytywy oraz połowę pozostałych przyznanych środków. Razem z EBOR Bank BNP Paribas wspierał inwestycje spółki w 2016 r. Na początku tego roku samodzielnie sfinansował transakcję przejęcia przez Velvet Care firmy MORACELL, największego producenta na rynku czeskim.

Transakcja wpisuje się w zaangażowanie Banku BNP Paribas w projekty, które wywierają pozytywny wpływ społeczny, ekonomiczny i środowiskowy. Tylko w ostatnich tygodniach Bank udzielił finansowania takim firmom jak m.in. PKP Energetyka, Grupa Azoty.