Włochy to nie tylko kuchnia, kultura, słońce i Dolce Vita. Poznaj je od biznesowej strony

Włochy to nie tylko świetna kuchnia, piękne miasta pełne wspaniałych zabytków i muzeów, czy pociągająca kultura. To także kluczowy partner gospodarczy Polski i rynek pełen okazji inwestycyjnych. BNP Paribas Bank Polska zaprasza duże firmy i MŚP 12 czerwca na spotkanie we Wrocławiu, na którym przybliży biznesową charakterystykę tego kraju i przykłady możliwości inwestycji w różnych branżach. bnp

Włochy są trzecią największą gospodarką strefy euro, to ogromny, ponad 60 milionowy rynek i unijny lider produkcji w sektorach takich jak maszynowy, transportowy i farmaceutyczny.  Świetny design, moda i znana na całym świecie motoryzacja to tylko niektóre z znaków rozpoznawczych włoskiej gospodarki, i nie zmieniają tego doniesienia o stagnacji gospodarczej na Półwyspie Apenińskim. Italia to również jeden z kluczowych partnerów handlowych naszego kraju.

– Dolny Śląsk to motor polskiego eksportu, region jeden z trzech największych eksporterów w kraju. Z kolei Włochy to nie tylko jedna z największych gospodarek UE, ale również jeden z kluczowych partnerów gospodarczych Polski. Dlatego intensyfikacja kontaktów handlowych wydaje się naturalna, a BNP Paribas chce służyć dolnośląskim przedsiębiorcom wiedzą ekspercką i wsparciem w rozwijaniu działalności na tym rynku. Podczas wrocławskiego spotkania będzie się można dowiedzieć wszystkiego o robieniu interesów w tym kraju, który ma do zaoferowania o wiele więcej niż swoje piękno – mówi Giorgio Mazzarella, dyrektor Italian Desk w BNP Paribas i szef doradców klientów Banku na rynku włoskim.

Z danych GUS wynika, ze w 2017 r. eksport z Polski do Włoch wyniósł 10,1 mld euro, a import 10,9 mld euro. W skali kraju, główne towary eksportowane do Włoch to, zgodnie z danymi Obsevatory of Economic Complexity, produkty branży motoryzacyjnej, a także maszyny, żywność oraz metale i artykuły metalowe. Włochy to jeden z istotnych odbiorców produktów KGHM.

Jednak stosunki gospodarcze z Włochami to nie tylko handel, ale i inwestycje. Z danych Centro Studi wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest 2410 aktywnych spółek z kapitałem włoskim, a co dziesiąta z nich działa na Dolnym Śląsku.

– Jeśli chodzi o polskie inwestycje we Włoszech, to liczby nie są tak imponujące. We Włoszech działa 112 spółek, w których  dominuje kapitał polski i bez wątpienia jest przestrzeń, by tych firm i inwestycji było więcej. Okazje inwestycyjne są w wielu sektorach, nie tylko w przemyśle, budownictwie czy logistyce, ale także na rynku nieruchomości w turystyce i hotelarstwie, a także, ze względu na profil demograficzny, opiece zdrowotnej i domach opieki – mówi Giorgio Mazzarella z BNP Paribas.

Spotkanie odbędzie się w środę, 12 czerwca, o godz. 17.30 w Novotelu przy ul. Powstańców Śląskich 7 we Wrocławiu. Więcej informacji, zarówno o spotkaniu, jak i o prowadzonym przez BNP Paribas wraz z KUKE i Bisnode Programie Handlu Zagranicznego, można znaleźć pod adresem https://www.bnpparibas.pl/phz