WSPÓŁPRACA BNP PARIBAS I LUCA BESSONA PRZY FILMIE „VALERIAN I MIASTO TYSIĄCA PLANET”

BNP Paribas rozpoczął współpracę z uznanym francuskim scenarzystą, reżyserem i producentem, Lukiem Bessonem, z okazji pracy nad europejskim filmem o najwyższym jak dotąd budżecie. Mowa o filmie Valerian i miasto tysiąca planet, który ma trafić na ekrany w lipcu 2017 roku. Bank BNP Paribas zobowiązał się zainwestować w film 10 mln euro i przez dwa lata będzie miał status kluczowego partnera.

Bank po raz pierwszy w swojej historii inwestuje w innowacyjną produkcję filmową, która ma zachwycić miłośników kina na całym świecie. Planowany film fabularny jest adaptacją francuskiej serii komiksów Valerian Pierre’a Christina, które zilustrował Jean-Claude Mézières. Jak dotąd, jest to jedyna ważna francuska space opera, która stała się inspiracją dla pisarzy i reżyserów z całego świata.

Od ponad 20 lat BNP Paribas angażuje się we współpracę z kinem europejskim. Valérian bardzo nas cieszy, ponieważ jest to bardzo odważny projekt i kurs, który wyznaczy i określi nasze działania w przyszłości. Ta inicjatywa idealnie pasuje do BNP Paribas: wspieranie kreatywnych branż i przedsiębiorców w realizacji ambitnych międzynarodowych zamierzeń, stanowi istotę naszego działania, nasze DNA — powiedział Jean-Laurent Bonnafé, prezes Zarządu (CEO) BNP Paribas.

Valerian to największy film w moim życiu. Naturalnym dla mnie było, aby zwrócić się do BNP Paribas – partnera rzetelnego i zaangażowanego, który rozumie wyzwania przemysłu filmowego i ma wystarczająco dużo odwagi, aby mnie wspierać w tym ambitnym projekcie. Przede wszystkim, mam nadzieję zaprosić do mojego “wszechświata” możliwie najszerszą widownię. Dzięki tej współpracy będziemy mogli dać kinomanom wiele okazji do interakcji, przede wszystkim w mediach społecznościowych — powiedział Luc Besson.

BNP Paribas zamierza zaproponować europejskim miłośnikom kina wyjątkowe nowe doświadczenia na każdym etapie powstawania filmu, aż do jego premiery w 2017 roku. Już w tym miesiącu BNP Paribas da swoim obecnym i potencjalnym klientom możliwość zanurzenia się we wszechświecie Valeriana. Około 500 osób z Europy zostanie zaproszonych do odwiedzenia planu zdjęciowego (rejestracja materiału właśnie się rozpoczęła w kompleksie Cité du Cinéma w Saint Denis na północy Paryża) lub wizyty w montażowni. Dla miłośników kina będą organizowane także pokazy przedpremierowe, a za pośrednictwem platformy cyfrowej będą udostępniane ekskluzywne materiały związane z filmem oraz specjalne oferty handlowe.

Więcej informacji na temat projektu na stronie: bnpparibas.com/en/valerian

BNP Paribas — europejski bank kinematografii

BNP Paribas i kinematografia mają długą wspólną historię. Jest to historia europejska, a jej korzenie tkwią we Francji, ale także we Włoszech i Belgii. Od ponad 20 lat Grupa BNP Paribas tworzy wspólną historię z przemysłem kinematograficznym. BNP Paribas jest obecnie największym europejskim bankiem finansującym kinematografię.
We Francji bank działa w tej dziedzinie od momentu pojawienia się kina i telewizji. Obecnie odgrywa ważną rolę w finansowaniu pośrednim lub bezpośrednim ponad połowy wszystkich produkowanych filmów.
We Włoszech, za pośrednictwem  banku BNL, BNP Paribas zawsze odgrywał istotną rolę w kinematografii. Bank BNL został założony w Rzymie w 1913 roku, a w 1935 roku utworzono specjalny oddział banku udzielający kredytów lokalnemu przemysłowi kinematograficznemu. W Belgii BNP Paribas Fortis dysponuje zespołem specjalistów przygotowujących inwestycje w projekty kinematograficzne.
W ostatnich latach BNP Paribas wspierał finansowo następujące filmy: Artysta, Saint-Laurent, Le Petit Prince (Mały Książę), Intouchables (Nietykalni), La stanza del figlio (Pokój syna), Asterix -Le domaine des dieux (Asteriks i Obeliks: Osiedle Bogów), Le Tout Nouveau Testament (Zupełnie Nowy Testament) i Visiteurs 3 (Goście, goście III).
Bank nie tylko zapewnia finansowanie, ale również angażuje się kompleksowo w kinematografię. Od momentu powstania BNP Paribas kinematografia stała się jednym z najważniejszych obszarów budowania lojalności klientów Grupy. Bank angażuje się we wspieranie i promowanie sztuki filmowej, mając przede wszystkim na uwadze prezentację najlepszych dzieł szerokiej publiczności. Aktywnie rzyczynia się do rozwoju branży oraz wspiera nowe talenty i przemiany w świecie kina.

Najważniejsze dane:

  • Ponad połowa wszystkich francuskich filmów jest finansowana — pośrednio lub bezpośrednio — przez BNP Paribas
  • Co roku 1 mln widzów korzysta z niższych cen biletów
  • BNP Paribas współpracuje z 9 międzynarodowymi festiwalami filmowymi, 5 festiwalami francuskimi /krajowymi i 28 imprezami  regionalnymi
  • BNP Paribas wsparł finansowo 2 kina i rekonstrukcje 7 filmów
  • W 2014 roku 21 tys. hospitalizowanych dzieci mogło uczestniczyć w pokazach filmowych dzięki francuskiej organizacji charytatywnej Toiles Enchantees (Magiczne płótno) organizującej projekcje filmów w szpitalach.

źródło: BGŻ BNP Paribas