Wyłoniono zwycięskie start-upy w programie Bridge to MassChallenge Warsaw

  • 23 najbardziej perspektywicznych startupów z regionu Europy Środkowo – Wschodniej zakończyło pierwszy etap akceleracji w ramach Bridge to MassChallenge. Najlepsza dziesiątka weźmie udział w czterodniowych warsztatach w Bostonie.

  • PKO Bank Polski jest partnerem głównym programu Bridge to MassChallenge Warsaw. Dzięki zaangażowaniu banku jeden z największych na świecie akceleratorów dla start-upów, jakim jest MassChallenge zawitał do Polski.

Zakończył się pierwszy etap akceleracji w ramach Bridge to MassChallenge. Spośród 23 najbardziej perspektywicznych startupów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, wybrano najlepszą dziesiątkę, która wyjedzie na czterodniowe warsztaty do siedziby głównej MassChallenge w Bostonie.

Bootcamp w Warszawie pozwolił uczestnikom programu pogłębić swoją wiedzę na temat przechodzenia od start-upu do scaleupu oraz w zakresie prowadzenia ekspansji międzynarodowej. Warsztaty pozwoliły także rozszerzyć wiedzę młodych przedsiębiorców na temat doboru odpowiedniej strategii sprzedaży i marketingu czy aspektów prawnych, które pozwolą pewnie funkcjonować w biznesowych realiach. Podczas czterech dni spotkań, międzynarodowa grupa mentorów, wśród których znaleźli się również eksperci z PKO Banku Polskiego, pomagała start-upom ocenić perspektywiczność swoich rozwiązań i efektywność zasobów niezbędnych do rozwoju biznesu. To umiejętność wykorzystania otrzymanej wiedzy zadecydowała o tym, które z innowacyjnych firm trafiły do finałowej dziesiątki z szansą na wyjazd do Bostonu.

– MassChallenge jest jednym z najbardziej rozpoznawanych akceleratorów na świecie. Jego obecność w Polsce udowadnia, że jesteśmy krajem, w którym start-upy z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej mają szansę na rozwój. Młode spółki technologiczne, które za cel stawiają sobie podbicie rynku globalnego, otrzymują możliwość szybkiego rozwoju przy wsparciu doświadczonych mentorów, ale także łatwiejszej komercjalizacji opracowanych rozwiązań w oparciu o międzynarodowy know-how. Tego typu działania, wprost wpisują się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mówi  Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii

– Jednym z kluczowych założeń strategii PKO Banku Polskiego jest to, aby nasza instytucja był otwartą platformą technologiczną zdolną do współpracy z branżą start-up. Współpraca z MassChallenge uzupełnia nasze dotychczasowe aktywności na rzecz rozwoju ekosystemu młodych firm technologicznych w Polsce, poszerzając nasz dostęp do wiedzy o innowacyjne rozwiązania w obszarze fintech. Po pełnym wdrożeniu projektu Polska będzie dysponowała największym w Unii Europejskiej akceleratorem dla start-upów, zwiększając tym samym atrakcyjność naszego kraju dla zagranicznych przedsiębiorców, jak również innowacyjność polskiej gospodarki.– podkreśla Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Dziesięć start-upów w drodze do Bostonu
Wśród finalistów pierwszej edycji Bridge to MassChallenge znalazły się firmy z Białorusi, Bułgarii, Czech, Polski i Węgier. Klear Lending AD, bNesis, ShelfWise, CertChain, Talk-A-Bot, drOmnibus, Funtronic, Smart Technology Group, Skriware i Spaceflow – to dziesiątka najlepszych start-upów z regionu CEE wybranych w trakcie bootcampu w Warszawie. Pośród zwycięskich rozwiązań dominowały technologie fintech, high tech, social impact czy healthcare & life sciences. Do najbardziej perspektywicznych projektów zakwalifikowano m.in. platformę kredytową P2P, oferującą alternatywną formę pożyczania pieniędzy, hub zwiększający efektywność scoringu kredytowego, chatbot obsługujący ponad 50 języków, ekosystem drukowania 3D dla domu i szkół składający się z intuicyjnych i łatwych w obsłudze drukarek 3D, czy platformę cyfrową opartą na Stosowanej Analizie Behawioralnej wspierającą terapię dzieci z autyzmem.

Najlepsza dziesiątka poleci w lutym na czterodniowy bootcamp, który odbędzie się w siedzibie głównej MassChallenge w Bostonie. W trakcie warsztatów start-upy będą miały szansę odbycia serii bezpośrednich spotkań z przedstawicielami globalnych firm, potencjalnymi inwestorami i partnerami biznesowymi.

MassChallenge w Polsce dzięki wsparciu PKO Banku Polskiego
MassChallenge jest jednym z największych na świecie akceleratorów dla start-upów. Posiada bogatą historię wspierania młodych firm w budowie i rozwijaniu ich biznesu. Przez siedem lat istnienia, 1 211 start-upów, które przeszły intensywny program akceleracji, pozyskało ponad dwa miliardy dolarów finansowania, wygenerowało dochód na poziomie 900 milionów dolarów oraz utworzyło ponad 65 tys. miejsc pracy. W Europie Środkowo-Wschodniej akcelerator rozpoczął działalność, w pilotażowej odsłonie, z inicjatywy PKO Banku Polskiego. Swoje aplikacje do programu zgłosiło prawie 300 startupów, czyli o połowę więcej niż pierwotnie zakładano. Aplikacje pochodziły z 26 krajów, głównie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Duża część z nich to firmy spoza Polski. Duża frekwencja zagranicznych młodych przedsiębiorców przybliża Polskę do realizacji idei uczynienia z naszego kraju regionalnego centrum start-upowego.

Docelowo, co roku MassChallenge będzie wspierał nawet 80 startupów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zapewniając im wsparcie w przyspieszeniu wzrostu, rozbudowywaniu działalności i generowaniu zysku. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Rozwoju.

ŹRÓDŁOPKO Bank Polski
Poprzedni artykułMastercard wprowadza uwierzytelnianie biometryczne jako nowy standard bezpiecznych zakupów online
Następny artykułOlsztyn nowym klientem PKO Banku Polskiego