Zyski z ochroną kapitału w Banku Pekao S.A.

Klienci Banku Pekao S.A. w okresie turbulencji na rynkach chętnie sięgają po produkty strukturyzowane z pełną ochroną kapitału. Takim produktem są certyfikaty Akumulator, których dwie pierwsze subskrypcje w lutym i marcu pozwoliły zebrać ponad 120 mln zł oszczędności, a Pekao w tym tygodniu rozpoczął kolejną subskrypcję tego produktu.

Niski poziom stóp procentowych, utrzymujący się od długiego czasu, nie daje wielu szans na atrakcyjne pomnażanie oszczędności. Mimo wzrostu oszczędności Polaków w 2018 r. o prawie 10 proc., czyli  66 mld zł, środki te nie pracują efektywnie, bo w 92 proc. zasiliły nieoprocentowane lub nisko oprocentowane rachunki bieżące.

Dlatego Pekao od kilkunastu miesięcy oferuje produkty z atrakcyjnym oprocentowaniem jak np. konta oszczędnościowe na 3 proc. w skali roku dla nowych środków czy produkty strukturyzowane z pełną ochroną kapitału. W odniesieniu do tych ostatnich bank uruchomił w 2018 roku aż 10 subskrypcji, na które klienci wpłacili ponad 0,5 mld zł.

Nową odsłoną produktów z ochroną kapitału jest w Pekao certyfikat Akumulator EURPLN, który generuje zysk w zależności od notowań złotego. Przy założeniu utrzymywania się kursu EUR/PLN w 12-miesięcznym okresie inwestycji w określonym przedziale wokół kursu początkowego klienci mogą zyskać do 3 proc.

Przedział dla pierwszych dwóch serii certyfikatu Akumulator EURPLN wyniósł 13-14 groszy,
co jest bardzo konkurencyjnym parametrem na rynku tego typu produktów, zwiększającym szanse na wypracowanie zysku, który na koniec okresu inwestycji może wynieść nawet 3 proc. Oprocentowanie premiowe jest naliczane za każdy dzień roboczy, w którym kurs znajduje się w zdefiniowanym przedziale. 

– W okresach wahań i niepewności na rynkach finansowych produkty z pełną ochroną kapitału cieszą się zainteresowaniem klientów. W lutym zaoferowaliśmy nową linię certyfikatów, opartych o stabilizację notowań aktywa bazowego – Akumulator. Dotychczas w okresie dwóch dwutygodniowych subskrypcji zebraliśmy ponad 120 mln zł oszczędności. Tak duże zainteresowanie klientów spowodowało, że zdecydowaliśmy się uruchomić kolejne, cykliczne subskrypcje tych certyfikatów – mówi dyrektor w departamencie zarządzania ofertą i segmentami klientów Banku Pekao Sławomir Olszewski.  

W tym tygodniu ruszyła subskrypcja Akumulator EURPLN 3. Oprócz linii produktowej Akumulator, Bank Pekao pracuje też nad kolejnymi produktami oferującymi pełną ochronę kapitału.

Szeroka paleta rozwiązań Pekao S.A. dla klientów indywidualnych pomogła w 2018 r.
w wypracowaniu wzrostu salda depozytowego o niemal 13 proc. do 9,4 mld zł
oraz wzrostu udziału w rynku funduszy inwestycyjnych dla klientów detalicznych
do 11,2 proc., przy napływie  netto ponad 1,2 mld zł.