Szlakiem tegorocznych Oscarów – wakacje nie tylko dla kinomanów

Chociaż Polscy turyści lubią sprawdzone i popularne kierunki podróży, to coraz więcej z nas poszukuje pomysłów na nieszablonowe wakacje. Plantacje trzciny cukrowej w Luizjanie, zatłoczone uliczki Meksyku, XV-wieczne pałace Anglii czy dzikie góry Szkocji – to miejsca akcji zwycięzców tegorocznych Oscarów. Szukając destynacji na nietypowe wakacje można zainspirować się takimi filmami jak: „Green Book”, „Roma”, „Faworyta”, czy „Maria, królowa Szkotów”.

Z danych firmy Nationale-Nederlanden wynika, że najczęściej ubezpieczamy się jadąc do Włoch, Austrii i Czech. Tymczasem nagła choroba, wypadek, zgubienie czy kradzież bagażu mogą przytrafić się każdemu bez względu na cel  i miejsce podróży. Po zakończonym długim weekendzie majowym, czas zaplanować dalsze podróże. Podążając śladem oscarowych historii mamy szansę jeszcze raz zasmakować przygód ich bohaterów.

Green Book – Luizjana

Zwycięzca tegorocznych Oscarów to przykład filmu drogi. Główni bohaterowie wyruszają w trasę koncertową i przemierzają tysiące kilometrów po południowych stanach USA. Jednak większość scen była nagrywana w Luizjanie – jednym z najmniejszych stanów leżących nad Zatoką Meksykańską. Klub Copacabana, pierwsze miejsce pracy Tony’ego Vallelonga przed podróżą z Dr. Shirley’em, znajdziemy w Nowym Orleanie przy Camp Street. Zwiedzając kolejne dzielnice, możemy zatrzymać się w The Clover Grill i tak jak Vallelonga spróbować pobić rekord w jedzeniu hot-dogów. W byłej stolicy Luizjany znajduje się też większość sal koncertowych, w których nakręcone zostały występy Donalda Shirley’a. Warto odwiedzić audytorium kampusu Tulane University (koncert w Hanover w Indianie) czy Orpheum Theater (koncert w Macon w Georgii).

Nowy Orlean to przede wszystkim gratka dla fanów muzyki jazzowej. Miasto narodzin legendarnego Louisa Armstronga co wieczór zachęca do zabawy w klubach przy muzyce na żywo. Będąc w okolicy warto również zahaczyć o jedną z licznych plantacji trzciny cukrowej położonych wzdłuż Missisipi. Część z nich wciąż należy do tych samych rodzin co w filmowych latach 60.

Roma – Meksyk

Film zawdzięcza tytuł jednej z dzielnic miasta Meksyk – Colonia Roma,  która obecnie należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się części miasta. Mimo, że akcja filmu toczy się w latach 70. XX wieku, to wiele miejsc można zobaczyć na własne oczy spacerując po ulicach miasta. Końcowe sceny zostały nagrane w nadmorskim Veracruz, które jest oddalone o ok. 400 km od stolicy kraju. Oprócz filmowych scenerii można zwiedzić tam fort San Juan de Ulua, a także liczne kościoły, np. Nuestra Senora de la Asuncion z XVIII wieku oraz La Pastora również z XVIII wieku.

Mexico City to raj dla miłośników prostego, ulicznego jedzenia. Jednak decydując się na zwiedzanie stolicy i poznanie lokalnego życia trzeba wziąć pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa.
– Niestety miasto nie może pochwalić się dobrą reputacją. Należy uważać chociażby na kieszonkowców czy nieuczciwych taksówkarzy. Wyjeżdżając do takich miejsc, warto również zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych zdarzeń. W porównaniu do ceny biletów lotniczych jest to niewielki koszt. Przykładowo, polisa turystyczna na dwutygodniowy pobyt w Meksyku, obejmująca koszty leczenia i assistance, NNW oraz OC wyniesie około 170 zł za osobę – mówi Grzegorz Cugier, ekspert Nationale-Nederlanden. – Warto również zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Koszty leczenia w takich krajach jak USA, Kanada, kraje azjatyckie czy afrykańskie są wysokie i sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych – dodaje.

Faworyta – Hatfield, Oxford i Londyn

Dla fascynujących podróży nie musimy wcale opuszczać Europy. Akcja „Faworyty” rozgrywa się na początku XVIII wieku w angielskich pałacach. Pierwszym punktem na trasie jest Hatfield House w Hertfordshire, w którym kręcono sceny z Pałacu Kensington – głównej siedziby królowej Anny i jej dwóch faworytek Sarah i Abigail. Oprócz dostojnych wnętrz zbudowanych w stylu jakobińskim, możemy podziwiać również rozległe ogrody po których przechadzali się Anna i Lord Harley.

Kolejne przystanki to Oxford Divinity School, gdzie nagrywano sceny z Pałacu Westminsterskiego, a także Hampton Court – pałac Henryka VIII na południowo-zachodnim krańcu Londynu, gdzie zobaczymy kwatery służby.

Maria, królowa Szkotów – Edynburg i dolina Glen Coe w Szkocji

Historia Elżbiety I i Marii Stuart toczy się w dwóch przestrzeniach – pałacowym przepychu londyńskiego Hampton Court i dzikich górach Szkocji. Podróż rozpoczynamy razem z tytułową Marią od plaży North Berwick w East Lothian – to zaledwie 25 mil na wschód od Edynburga. Następnie przenosimy się do XV-wiecznego zamku Blackness Castle, który częściowo służył za miejsce akcji na zamku Holyrood Castle.

Wiele scen z filmu rozgrywa się na górzystych obszarach Cairngorms – wokół Glen Feshie koło miejscowości Aviemore, a także w dolinie Glen Coe w Highlands. Siedziby Elżbiety I zobaczymy też w Hardwick Hall i Haddon Hall w Derbyshire oraz Divinity School of Oxford. Ostatnie sceny filmu były natomiast kręcone w skansenie Chiltern Open Air Museum w Buckinghamshire.

ŹRÓDŁONationale Nederlanden