Rusza Millennium Docs Against Gravity. Bank Millennium po raz 20. mecenasem festiwalu

Już w najbliższy piątek startuje 22. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity, najważniejszego święta filmu dokumentalnego w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Między nami cały świat”. Bank Millennium jest mecenasem festiwalu nieprzerwanie od 20 lat.   

Millennium Docs Against Gravity to najważniejszy projekt kulturalny w ramach mecenatu banku. Bank jest też fundatorem Nagrody Głównej, o którą walczą najlepsze filmy wydarzenia. MDAG jest obecnie jednym z największych festiwali filmowych w Polsce i drugim co do wielkości festiwalem filmów dokumentalnych w Europie.

Z przyjemnością, wspólnie z organizatorami zapraszamy na festiwal. Przed nami wiele wrażeń. MDAG odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym trudnym, dynamicznie zmieniającym się świecie. Poprzez niesamowity dobór filmów przybliża szerokie spectrum współczesnych zjawisk. Porusza najistotniejsze i najbardziej aktualne tematy i problemy. Zmusza do głębokiej refleksji. Jest platformą do dyskusji i wymiany myśli – komentuje Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. – Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. W 2024 roku MDAG trafił na listę festiwali kwalifikujących do Oscara® w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii film, który zdobędzie Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, będzie miał otwartą drogę do najważniejszych nagród w świecie filmu. – dodaje.       

Podczas 22. edycji festiwalu o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium powalczy 12 filmów. – Są ilustracją tego, co w kinie dokumentalnym (i w kinie w ogóle) najlepsze – komentuje Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. Na liście konkursowej są: „2000 metrów do Andrijiwki” (2000 metres to Andriivka), reż. Mstyslav Chernov; „Apokalipsa w tropikach” (Apocalypse in the Tropics), reż. Petra Costa; „A w niej pragnienie” (A Want in Her), reż. Myrid Carten; „Baby Doe”, reż. Jessica Earnshaw; „Chodź, zobacz mnie w dobrym świetle” (Come See Me in the Good Light), reż. Ryan White; „Coexistence, My Ass!”, reż. Amber Fares; „Moja skradziona planeta” (My Stolen Planet), reż. Farahnaz Sharifi; „Nagłe przebłyski głębi istnienia” (A Sudden Glimpse To Deeper Things), reż. Mark Cousins; „Pan Nikt kontra Putin” (Mr. Nobody Against Putin), reż. David Borenstein, Pavel Talankin; „Pociągi” (Trains), reż. Maciej Drygas; „Tylko na Ziemi” (Only on Earth), reż. Robin Petré oraz „Yintah”, reż. Jennifer Wickham, Brenda Michell, Michael Toledano.

W czasie Millennium Docs Agaist Gravity ogromną popularnością cieszą się filmy polskie, które przyciągają do kin rzesze fanek i fanów rodzimego kina. – Już po raz szósty MDAG gości najlepsze polskie filmy – ich konkurs cieszy się ogromną popularnością, premiery polskich filmów należą do najszybciej wyprzedanych seansów we wszystkich festiwalowych miastach. W tym roku filmy konkursowe oszałamiają różnorodnością tematów, odwagą artystyczną i rozmachem realizacyjnym – komentuje Wojciech Diduszko, dyrektor konkursu polskiego MDAG. W tym roku zostało do niego zakwalifikowanych 10 tytułów: „Pociągi”, reż. Maciej Drygas prod. Vita Zelakeviciute; „Zaufaj mi”, reż. Joanna Ratajczak, prod. Stanisław Zaborowski; „Gość”, reż. Zuza Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy, współreż. Michał Bielawski, prod. Maria Krauss; „Kompleta”, reż. Maga Hueckel, Tomasz Śliwiński prod. Katarzyna Malinowska; „Król Maciuś Pierwszy”, reż. Jaśmina Wójcik, prod. Marta Dużbabel; „Listy z Wilczej”, reż. Arjun Talwar, prod. Karolina Śmigiel; „Mój drogi Theo”, reż. Alisa Kovalenko, prod. Kasia Kuczyńska; „Pasażer Andrzej Munk”, reż. Michal Bielawski, prod. Katarzyna Malinowska; „Pod powierzchnią”, reż. Kinga Michalska prod. Ania Gawlita; „Das Deutsche Volk”, reż. Marcin Wierzchowski;

Co roku ważną część programu Millennium Docs Against Gravity stanowią filmy o tematyce ekologicznej, sekcja Klimat na zmiany. Ekologia to od początku istnienia festiwalu jeden z najważniejszych i szeroko dyskutowanych tematów. Twórcy i twórczynie filmowi z całego świata opowiadają historie o zagrożeniach, ale też rozwiązaniach, jakie pojawiają się w związku ze zmianami klimatu. Podczas 22. edycji MDAG o nagrodę Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej powalczy 12 tytułów z całego świata, opowiadających o bioróżnorodności, zmianach klimatu, naszej relacji ze zwierzętami oraz zmaganiach człowieka z konsekwencjami spowodowanego przez siebie niszczenia planety. Są to: „Yintah” reż. Jennifer Wickham, Brenda Michell, Michael Toledano; „Projektując marzenia” reż. Kosai Sekine, Nakazato; „Grabież” (The Grab), reż. Gabriela Cowperthwaite; „Efekt Coriolisa” (Coriolis Effect), reż.  Petr Lom,Corinne van Egeraat.; „Tylko na Ziemi” (Only On Earth), reż. Robin Petré; „2073” reż. Asif Kapadia; „Kwiat ośmiu gór” (A Flower of Mine) reż. Paulo Cognetti; „Ellis Park”, reż. Justine Kurzel; „Życie i inne problemy” (Life and Other Problems), reż. Max Kestner; „Zieloni to nowi czerwoni” (Green Is The New Red), reż. Anne Ricalde Miranda; „Uprawiając rewolucję” (Farming the Revolution), reż. Nishtha Jain; „Znaleźć winnego” (Blame), reż. Christian Frei.

Obok najlepszych filmów dokumentalnych, spotkań z wybitnymi twórczyniami i twórcami z całego świata,  MDAG to również wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak np. MDAG VISION. Strefa doświadczeń XR na festiwalu Millennium Docs Against Gravity zabiera nas w fascynującą podróż po pograniczu ludzkiej świadomości i technologii. Pięć wyjątkowych prac odkrywa przed nami różne sposoby poszerzania własnej percepcji. Tegoroczna wystawa pokazuje szerokie spektrum mediów immersyjnych i eksploruje nowe formy sztuki, w których technologia staje się narzędziem w rękach twórców.

  1. MDAG odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na www.mdag.pl. Więcej o festiwalu na www.mdag.pl .

Historia Banku Millennium jest nierozerwalnie związana z kulturą. Od początku swojej działalności biznesowej czyli od blisko 40 lat bank angażuje się w udostępnianie i upowszechnianie kultury w Polsce. Wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: film, muzykę, teatr, fotografię i malarstwo, rzeźbę, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, jest z założenia partnerem długofalowym. Wsparcie na tym polu pozostaje dla banku bardzo istotne.

ŹRÓDŁOBank Millennium