„Bronili Niepodległej” – wystawa w Muzeum Wojska Polskiego wspierana przez PKO Bank Polski

PKO Bank Polski jest fundatorem zakupu unikatowej kolekcji uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia używanego przez żołnierzy Wojska Polskiego w okresie 20-lecia międzywojennego i Wojny Obronnej 1939 r. Wśród eksponatów znalazły się m.in. łuska od armaty kal. 150 mm z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein i wojskowy rower produkowany przez radomską Fabrykę Broni „Łucznik”. Nieprezentowane dotychczas eksponaty można oglądać na wystawie „Bronili Niepodległej” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie do 30 września 2020 roku.

Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć m.in. kurtkę garnizonową, wzór (wz.) 1936 podporucznika rezerwy piechoty Ryszarda Henryka Machila, oficera 73. Pułku Piechoty z Katowic, zamordowanego przez Sowietów w Katyniu oraz granatnik wz. 1936 podniesiony ze szlaku walk 13. Dywizji Piechoty w Puszczy Kozienickiej. Unikatem jest – jedyna w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego – wsypa na żołnierską poduszkę, używana w koszarach. Wśród nabytych przedmiotów są też siodło żołnierskie wyprodukowane w 1939 r. Telefon polowy AP-36 wyprodukowany w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych oraz skrzynia z wyposażenia wojsk łączności wz. 37-Ł, wykonana przez kielecką Hutę „Ludwików”. To tylko część pozyskanych zabytków, które można obejrzeć na wystawie pt. „Bronili Niepodległej”.PKO Bank Polski  angażuje się w kwestie ważne społecznie, w wydarzenia i projekty zarówno gospodarcze, jak i edukacyjne, kulturalne i historyczne. Należy do nich również zakup unikatowej kolekcji uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia żołnierzy Wojska Polskiego, które prezentowane są na wystawie „Bronili Niepodległej” i staną się niewątpliwie ważnym elementem współczesnej edukacji historycznej. Już w latach 20. XX wieku czynnie uczestniczył w gromadzeniu oraz renowacji rozproszonych i zniszczonych dzieł sztuki ze zbiorów narodowych. Przed wojną przekazał wojsku samolot bombowy „Łoś”, a w czasie Powstania Warszawskiego w stołecznej siedzibie banku mieścił się szpital polowy, Komenda Główna Armii Krajowej i nadawała słynna radiostacja powstańcza „Błyskawica”.
Muzeum Wojska Polskiego gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne. W zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Wśród nich wiele bezcennych dla polskiej historii m.in.: relikwiarz gotycki, zdobyty w bitwie pod Grunwaldem złożony w katedrze w Gnieźnie przez króla Władysława Jagiełłę; szable króla Stefana Batorego, hetmana Jana Zamoyskiego, ks. Józefa Poniatowskiego; zbroje husarskie; mundur Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski