Ogólnopolski projekt edukacyjny EkoEksperymentarium

Charakterystyka działania

W 2020 roku Bank Ochrony Środowiska objął patronatem projekt EkoEksperymentarium – bardzo interesującą inicjatywę pokazującą dzieciom i ich opiekunom, jak żyć ekologiczniej. Pierwotnie projekt miał obejmować dwie wystawy „Przeciek” i „EkoEksperymentarium”. Pandemia COVID-19 sprawiła, że konieczne stało się przeniesienie działań do internetu. I tak narodziła się mądra gra edukacyjna EkoEksperymentarium.pl.

Wystawa Przeciek

pokazywana była w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu. W przystępny sposób przedstawiała trudny temat malejących zasobów wody i zmian klimatycznych. Jej twórcy posłużyli się prostymi odniesieniami do codzienności. Tłumaczyli m.in. ile wody potrzeba do wyprodukowania jednej pary popularnych jeansów, co wpływa na jakość i ilość wody, jakie znaczenie mają dla niej lasy, a jakie detergenty używane podczas prania.

W ekspozycji autorzy zostawili sporo przestrzeni dla kreatywności zwiedzającego – na przemyślenia i propozycje ratowania stanu wód. Każdy mógł pokazać, jakie ekologiczne rozwiązania stosuje na co dzień.

W ten sposób powstało interaktywne miejsce, w którym można było wypracować nowe sposoby codziennych ekologicznych działań.

Gra Ekoeksperymentarium.pl

Pięknie ilustrowana i ciekawie udźwiękowiona gra w prosty sposób uczy i rozwija dobre ekologiczne praktyki u dzieci, podpowiada jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę. Dzięki wizycie w wirtualnym domu i ukrytym w jego pokojach łamigłówkom, można łatwo zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska mają nasze drobne nawyki. To wygodne narzędzie dla nauczycieli i ciekawa propozycja dla opiekunów, chcących mądrze spędzić weekendowe przedpołudnie z dziećmi.

Jak grać? -Wchodząc do wirtualnego domu rodziny Łaskotków wybieramy pokój zagadek, rozwiązujemy kolejne zadania i zdobywamy punkty. Na początek autorzy projektu zapraszają do łazienki i kuchni, gdzie ukryte są zagadki. Każde pomieszczenie to około pół godziny zabaw i łamigłówek. Aby w pełni wykorzystać możliwości EkoEksperymentarium warto grać komputerze lub tablecie

Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzanie drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. Nauczyciele i grupy uczniowskie mogą otrzymać certyfikat udziału w programie – gra spełnia wymogi programowe z zakresu edukacji środowiskowej w sali lub on-line. EkoEksperymentarium w wersji online pozwali przeprowadzić aż siedem pasjonujących lekcji. Edukatorzy po zapisaniu się do projektu zyskują dostęp do gotowych scenariuszy i zestawu dodatkowych materiałów.

Patronat honorowy nad projektem objął Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka.

Okres realizacji działania, zasięg, grupa docelowa, efekty.

Wystawa Przeciek odbywała się w okresie od 6 czerwca do 31 października 2020 roku.

Jej grupę docelową stanowiły dzieci w wieku 5-15 lat oraz ich opiekunowie. Mimo ograniczeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, od 29 maja do 31 października, Hydropolis odwiedziło 95 000 osób , a dotarcie działań promocyjnych liczone jest na co najmniej 1 milion.

Premiera gry EkoEksperymentarium.pl miała miejsce 4 grudnia 2020 roku.

Jej grupę docelową stanowią dzieci w wieku 5-11 lat. W czasie dwóch pierwszych miesięcy, pomimo przerwy świąteczno-feryjnej do programu zapisało się 1738 nauczycieli i codziennie zgłaszają się kolejni. Stronę odwiedziło 20.000 użytkowników przy ponad 270.000 odsłon. Grę Łazienka, dotyczącą oszczędzania wody ukończono 3200 razy, a grę Kuchnia 1500 razy. Jak wiadomo z ankiet użytkowników, wielu nauczycieli prowadzi lekcje dla całych klas z wykorzystaniem jednego urządzenia, co pozwala przypuszczać, że w grę zagrało kilkakrotnie więcej osób.

ŹRÓDŁOBank Ochrony Środowiska