Początek roku szkolnego to stresujący moment nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Wiąże się z licznymi przygotowaniami, a co za tym idzie ze znacznymi wydatkami. Zakup podręczników, wyprawki szkolnej generuje co roku coraz wyższe koszty. Do tego dochodzi jeszcze zakup ubezpieczenia. Jego kwota jest zwykle niewygórowana i często stanowi główny powód, dla którego rodzice decydują się na zawarcie umowy, niekiedy bez zapoznania się z jej warunkami. Co powinniśmy wiedzieć o polisach oferowanych przez szkoły? I dlaczego bardzo ważne jest dokładne prześledzenie zapisów zawartych w OWU? Wyjaśnia Andrzej Paduszyński, Dyrektor Ubezpieczeń Indywidualnych w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa.
Polisa dobrowolna
Ubezpieczenie dla dzieci i młodzieży uczącej się to polisa NNW, którą tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego wybiera rada rodziców w porozumienie z dyrektorem placówki. Często mylone jest
z ubezpieczeniem obowiązkowym, jednak należy pamiętać, że jego zawarcie jest całkowicie dobrowolne. Szkoła i Rodzice mogą zawrzeć umowę z wybranym przez siebie towarzystwem. Ubezpieczenie NNW jest ważne, bowiem dzieci zarówno w szkole, jak i poza nią narażone są na różnego rodzaju nieszczęśliwe wypadki. Czasami zabawa z rówieśnikami na przerwie albo gra w piłkę podczas lekcji wychowania fizycznego, może zakończyć się bolesną kontuzją kolana czy złamaniem kości, najczęściej palców lub przedramienia. To właśnie polisa NNW ma pomóc w uporaniu się z następstwami przykrych zdarzeń. Czy rzeczywiście pomaga i czy kwota, którą otrzymamy będzie wystarczająca, by pokryć np. niezbędne koszty leczenia?
Ryzyka zawarte w OWU
Ubezpieczenia oferowane przez szkoły zapewniają zwykle szeroki zakres świadczeń i ochronę dziecka przez całą dobę. Podstawowym ryzykiem zawartym w OWU jest ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu doznanego w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W zależności od ubezpieczyciela, może to być zarówno złamanie nogi lub skaleczenie, ale również, jak np. w Compensie: zawał serca, udar, omdlenie, padaczka czy epilepsja. Warto dokładnie przestudiować zakres umowy (polisy), żeby być pewnym w jakiej dokładnie sytuacji możemy liczyć na świadczenie.
Kolejne podstawowe ryzyko w zakresie NNW to ryzyko śmierci. Większość towarzystw oferuje polisy, w których gwarantowana jest jednakowa suma ubezpieczenia na oba wspomniane zdarzenia. Niektóre towarzystwa, jak np. Compensa, oferują jednak przygotowanie umowy (polisy), umożliwiającej samodzielny wybór odrębnych kwot na każde z wymienionych ryzyk zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta.
Ubezpieczenie szkolne może gwarantować zwrot kosztów leczenia związanych z nieszczęśliwym wypadkiem, takich jak prywatne wizyty u lekarza, koszty opatrunków, leków. Warto sprawdzić, czy te świadczenia posiadają osobną sumę ubezpieczenia, czy stanowią jedynie pewien procent całościowej kwoty, na jaką opiewa umowa (polisa). To samo może dotyczyć ewentualnej rehabilitacji. Niekiedy jej koszty są połączone z kosztami leczenia, co może spowodować, że wypłacone świadczenie będzie niewystarczające, zwłaszcza że rehabilitacja jest często długotrwała. Jeśli natomiast w wyniku nieszczęśliwego wypadku dziecko będzie zmuszone do przebywania w szpitalu, wówczas można spodziewać się uzyskania dziennego świadczenia. Najczęściej jest ono wypłacane od 5 pobytu
w placówce maksymalnie przez 90 dni.
Niska suma ubezpieczenia
Zakres ochrony ubezpieczeń oferowanych w szkołach jest z pewnością szeroki, lecz przed podpisaniem umowy, warto zwrócić uwagę na istotną kwestię jaką jest suma ubezpieczenia. Polisy oferowane w szkołach opiewają na niewysokie kwoty jak 10-15 tys. złotych, dzięki czemu roczna składka oscyluje w granicach zaledwie 30-60 zł. Jest to niewątpliwie duży plus zwłaszcza, że wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego często znacznie odbijają się na domowym budżecie. Jednak w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, wypłacone świadczenie nie będzie realną pomocą finansową. Przykładowo: polisa opiewająca na 10 tys. złotych zapewni nam zalewie 100 zł odszkodowania, jeśli dziecko dozna 1 % uszczerbku na zdrowiu (złamanie palca). Mimo to wciąż 90 % rodziców decyduje się na zakup podobnych ubezpieczeń.
Dodatkowa ochrona?
Decydując się na szkolne NNW warto mieć na uwadze fakt, że wszyscy otrzymują ten sam, jednorodny produkt zawierający jeden zakres i jedną sumę ubezpieczenia. Wybierając polisę należy mieć jednak na uwadze fakt, że każde dziecko ma różne potrzeby. Inną ochronę należy zapewnić tym cierpiącym na chorobę przewlekłą oraz inną dzieciom uprawiającym sporty wiążące się z częstymi urazami, jak sztuki walki czy gry zespołowe. Standardowa polisa NNW oferowana w szkołach nie obejmuje swym zakresem podobnych aktywności, wyjątek stanowi oferta Compensy. Właśnie dlatego, oprócz szkolnego NNW warto zastanowić się także nad wyborem prywatnej polisy, która zapewni najmłodszym dodatkową ochronę.
Szukasz odpowiedniego NNW dla swojego dziecka? Pamiętaj:
- Polisa oferowana w szkole nie jest obowiązkowa, możesz samodzielnie dokonać wyboru ubezpieczyciela.
- Nieszczęśliwy wypadek to nie tylko złamany palec, czy zwichnięta kostka. Zdarzają się poważniejsze urazy jak złamanie kręgosłupa (częste wypadki na kąpieliskach).
- Przeczytaj dokładnie OWU – sprawdź jakie dokładnie wypadki są zawarte w umowie.
- Niska składka to niska suma ubezpieczenia, która nie będzie realnym wsparciem finansowym w razie wypadku.
- Każde dziecko jest inne – dopasuj polisę do jego indywidualnych potrzeb.
źródło: Compensa