Program Pilotażowy dla Spółdzielni Energetycznych właśnie wkroczył w fazę realizacji

Program Pilotażowy dla Spółdzielni Energetycznych wszedł w fazę realizacji na Dolnym Śląsku.
16 maja 2025 r. w Legnicy TAURON Dystrybucja i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisały porozumienie, które stanowi ważny element programu, przygotowywanego wspólnie przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) i WFOŚiGW.

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia stabilnych i profesjonalnych modeli energetyki lokalnej opartej na odnawialnych źródłach. Ma na celu wsparcie rozwoju społeczności energetycznych, budujących niezależność energetyczną regionów poprzez wspólne wytwarzanie, dystrybucję i konsumpcję energii ze źródeł odnawialnych. Kluczową rolę w tej transformacji pełni BOŚ – instytucja z wieloletnim doświadczeniem w finansowaniu zielonych inwestycji, która nie tylko współtworzy koncepcję programu, ale również odpowiada za jego merytoryczne i strategiczne zaplecze.

Rola partnerów – synergia doświadczenia i działania

W ramach pilotażu powstaną pierwsze dolnośląskie spółdzielnie energetyczne, które otrzymają kompleksowe wsparcie – od opracowania planów inwestycyjnych po przygotowanie modeli technicznych i prawnych. TAURON Dystrybucja, jako Operator Systemu Dystrybucyjnego, zapewni integrację nowych struktur z siecią energetyczną regionu, co umożliwi efektywną autokonsumpcję zielonej energii i obniżenie kosztów zakupu prądu.

WFOŚiGW we Wrocławiu, pełniąc rolę lidera projektu na poziomie regionalnym, odpowiada za koordynację działań oraz integrację wiedzy i potencjału lokalnych społeczności. Dzięki współpracy z TAURON Dystrybucja i Bankiem Ochrony Środowiska, projekt nabiera realnych kształtów. Nie tylko wspiera rozwój spółdzielni energetycznych, ale także kształtuje fundamenty krajowej transformacji energetycznej.

Bank Ochrony Środowiska – inicjator i współautor programu

BOŚ dostarcza nie tylko know-how, ale również narzędzia analityczne, planistyczne i finansowe, które umożliwiają tworzenie spółdzielni energetycznych o realnym potencjale działania. Pilotaż zakłada wsparcie merytoryczne dla wybranych inicjatyw na Dolnym Śląsku – od koncepcji po plan inwestycyjny i organizacyjny, a wypracowany wspólnie z WFOŚiGW we Wrocławiu model powstawania spółdzielni energetycznych, obejmuje:

  • analizę obszarowej elastyczności energetycznej,
  • plan inwestycyjny i finansowy,
  • dokumentację techniczną i organizacyjną,
  • współpracę z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Dzięki temu uruchamiane spółdzielnie energetyczne będą miały solidne podstawy do samodzielnego działania, przynosząc długoterminowe korzyści mieszkańcom i samorządom.

 – Nie chodzi o tworzenie modnych inicjatyw, lecz trwałych i odpornych organizacji, opartych na dobrze zaprojektowanej dokumentacji planistycznej i realistycznym modelu działaniapodkreśla Tomasz Mironczuk, Dyrektor Zarządzający kierujący Pionem analiz, strategii i ekologii w Banku Ochrony Środowiska. BOŚ, wspólnie z dolnośląskim WFOŚiGW, opracował szczegółowy model powstawania spółdzielni energetycznych, który uwzględnia analizy elastyczności energetycznej obszarów, plany inwestycyjne i finansowe oraz praktyczne aspekty współpracy z operatorem sieci.

Inwestycje w przyszłość

Jeszcze w 2025 roku dolnośląski WFOŚiGW uruchomi dedykowany program finansowego wsparcia o budżecie 5 milionów złotych, który umożliwi wdrażanie wypracowanego modelu na szerszą skalę. Ponadto planowane są wspólne działania z uczelniami wyższymi, mające na celu rozwój kadry dla sektora energetyki obywatelskiej i gospodarki niskoemisyjnej.

Program Pilotażowy BOŚ i WFOŚiGW to jeden z pierwszych w Polsce tak kompleksowych projektów, który łączy analizę potrzeb lokalnych, ekspertyzę energetyczną i finansową oraz realne wdrożenie inicjatyw OZE w duchu gospodarki obywatelskiej i niskoemisyjnej. Po podpisanym w lutym br. porozumieniu, czas na kolejny krok i włączenie się TAURON Dystrybucja, który jako Operator Systemu Dystrybucyjnego, pozwoli spółdzielniom energetycznym na obniżenie kosztów zakupu energii przez ich członków oraz wzmocni samowystarczalność energetyczną społeczności.

Podpisanie porozumienia w Legnicy swoją obecnością uświetnili m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Banku Ochrony Środowiska. oraz samorządów.

ŹRÓDŁOBank Ochrony Środowiska