Raport InfoDOK: Rośnie liczba prób wyłudzeń kredytów – najwyższy poziom od 13 lat

W III kwartale 2021 r. zablokowano ponad 2,3 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 85 milionów złotych. Liczba odnotowanych przypadków, w których przestępcy chcieli wykorzystać kradzioną tożsamość osiągnęła tym samym najwyższy poziom od 2009 r. W ostatnim kwartale Polacy zastrzegli w międzybankowym Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻÓNE aż 48,3 tys. skradzionych lub zagubionych dokumentów tożsamości – to również jeden z najwyższych wyników w historii.

W ostatnim kwartale do bazy Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE dodano 48.272 danych – to o 9,3% więcej niż rok temu w analogicznym okresie. Statystycznie do bazy trafiało aż 525 dokumentów dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ, prowadzonego przez Związek Banków Polskich jest ponad 2 miliony 150 tysięcy takich dokumentów.

W tym samym okresie odnotowano 2.317 prób wyłudzeń kredytów (25 dziennie) – oznacza to wzrost o 22,7% w stosunku do analogicznego okresu z 2020 r. i jest to najwyższy poziom od 13 lat. Łączna kwota tych prób osiągnęła poziom 85,6 mln zł (930 tys. zł dziennie). Najwyższa kwota, jaką próbowano ukraść wyniosła aż 6 mln zł (woj. mazowieckie).

– Odnotowywane wzrosty dot. liczby zastrzeganych dokumentów oraz wyraźny wzrost skali działalności przestępców próbujących wyłudzić kredyty z wykorzystaniem kradzionej tożsamości pokazują istotność stałej walki o bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo Polaków. Zachęcamy do regularnego aktualizowania swojej wiedzy w tym zakresie, w szczególności z wykorzystaniem szeregu materiałów eksperckich i edukacyjnych, jakie regularnie publikują i przekazują swoim klientom polskie banki. To bardzo wartościowa wiedza, która przyda się każdemu i to nie tylko w kwestii ochrony własnych pieniędzy, ale w wielu innych aspektach naszego życia – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

– Pamiętajmy, że nasz dowod osobisty to nie jest tylko kawałek plastiku. Dowody, paszporty i prawa jazdy to dokumenty poświadczające naszą tożsamość, a ich utrata bez zgłoszenia tego faktu do banku (także przez osoby, które nie korzystają z usług bankowych) to ryzyko bardzo poważnych konsekwencji. Pokazują to np. dane dot. średnich kwot prób wyłudzeń kredytów przekraczające 20 czy 30 tysięcy złotych – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

PENGAB: Wzrost akcji kredytowej pod znakiem zapytania
W październiku Index Pengab odnotował wartość 16.8 pkt, m/m jest wyższy o 3.5 pkt. Październikowy odczyt wskazuje na perspektywę pogorszenia dynamiki akcji kredytowej oraz prognozowany wzrost zainteresowania klientów produktami depozytowymi. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 4.9 pkt. do poziomu 20.9 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 2.3 pkt. uzyskując poziom 12.8 pkt. W październiku odnotowano także spadek dynamiki aktywności klientów na rynku kredytowym z perspektywą dalszego wyraźnego pogorszenia dynamiki. W październiku piąty miesiąc z rzędu zaobserwowano bardzo wyraźne pogorszenie odczytu indeksów prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Przewiduje się także powszechny wzrost oprocentowania kredytów, a także wzrost kredytów nieregularnych.

ŹRÓDŁOZwiązek Banków Polskich