Oferta konta niby podobna, promocja goni promocję, jednak jak się okazuje po szczegółowym sprawdzeniu porównując funkcjonalności oferty nie wszędzie jest tak samo. Sprawdziliśmy to na przykładzie rozliczeń międzybankowych, – czyli gdzie najszybciej zrealizuję przelew i kto stawia jak najmniej ograniczeń. Jak się okazało tylko 9 banków umożliwia szybkie przekazanie środków…
Ocenie poddano rozliczenia międzybankowe (przelewy) dla klientów indywidualnych w 23 bankach, w których można otworzyć konto osobiste (ROR) wraz z dostępem do bankowości elektronicznej (internetowej). Sprawdzono jakie są możliwości w zakresie dokonywania przelewów przez klientów indywidualnych do innego banku (na terenie Polski) tzn. jak szybko po przyjściu środków na nasze konto można je przekazać do innego banku korzystając z internetu (bankowość internetowa), który bank daje nam największy zapas czasu na wprowadzenie przelewu na poszczególne sesje Elixir oraz co w sytuacji gdy przelew powinien „dziś” trafić na konto odbiorcy. Dodatkowo sprawdzono czy udostępniana aplikacja mobilna umożliwia wykonanie tych samych transakcji co bankowość internetowa (w zakresie przelewów).
Najwięcej czasu na zlecenie przelewu I sesją Elixir daje Bank Pocztowy, bo aż do godz. 09.00, na II sesję również Bank Pocztowy daje najwięcej czasu bo do godz. 13.00, a na III sesję najwięcej czasu daje Bank BPH i City Handlowy bo aż do 15.30. Sprawdziliśmy, jak szybko banki realizują nasze zlecenia, to znaczy czy środki otrzymane 1 sesją można przekazać 2 sesją oraz czy środki otrzymane 2 sesją zdążymy wysłać na 3 sesję danego dnia. Jak się okazało w 16 bankach zdążymy przekazać środki otrzymane 1 sesją Elixiru na 2 sesję. Niestety w żadnym banku nie przekażemy środków otrzymanych w 2 sesji na 3 sesję (wyjdą dopiero dnia następnego 1 sesją).
Spośród 23 badanych banków tylko 6 umożlwia klientom indywidualnym skorzystanie z Express Elixir: Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, Idea Bank, Meritum Bank, Alior Bank, ING Bank Śląski. Ogranicza to jednak nasze możliwości, ponieważ przelew możemy wysłać do jednego z w/w banków (bank odbiorcy musi mieć również dostępny Express Elixir).
Możliwość wysłania środków „szybkim przelewem”, którego operatorem jest firma Blue Media S.A., mamy w 4 bankach: Bank BPH, Alior Bank, mBank, eurobank. Liczba odbiorców jest jednak znacznie większa, bo aż 17 z 23 badanych banków przyjmuje te przelewy.
Przelew Sorbnet wyślemy do każdego spośród 23 badanych banków, jednak tylko 11 spośród 23 badanych banków umożliwia klientom przesłanie środków na dowolna kwotę (poniżej 1 miliona) za pomocą Sorbnet w bankowości elektronicznej.
Bankowość mobilną udostępnia nam 16 na 23 badane banki. Większość banków stawia sporo ograniczeń w porównaniu do bankowości elektronicznej, co widać w rankingu. W zakresie zwykłych przelewów Elixir ograniczenia dotyczą maksymalnej kwoty pojedynczego przelewu, ilości wykonywanych przelewów dziennie czy łącznej dziennej sumy wszystkich przelewów. Szybkie przelewy/Express Elixir, które są dostępne w bankowości elektronicznej nie zawsze są dostępne w aplikacji mobilnej. Powoduje to, że w niektórych przypadkach jesteśmy zmuszeni do skorzystania z bankowości internetowej.
Celem tego rankingu jest rozszerzenie usług w zakresie szybkich płatności, przeanalizowanie przez banki stawianych klientom ograniczeń i zastanowienie się nad ich zmniejszeniem. Pamiętajmy, że dzisiaj klient jest bardziej świadomy i wymagający. Samo konto „za 0” już nie wystarcza, należy spojrzeć szerzej, czyli co i w jakim czasie można na posiadanym koncie zrobić. Rozliczenia międzybankowe to tylko jeden z elementów jaki poddano ocenie. W kolejnych edycjach przeanalizujemy inne funkcjonalności.
Zapraszamy również do Serwisu Gazety Prawnej, gdzie można więcej przeczytać na temat rozliczeń międzybankowych –> link (kliknij)