Analiza BIK: Frankowicze lepiej od kredytobiorców złotowych spłacają raty kredytów mieszkaniowych

One Swiss Franc coin on fluctuating graph. Rate of the Swiss Franc (shallow DOF)

Biuro Informacji Kredytowej przeprowadziło analizę spłacalności kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w latach 2006 – 2008, czyli podczas boomu kredytów we frankach. Wynika z niej m.in., że frankowcy lepiej radzą sobie z terminowym regulowaniem rat kredytów mieszkaniowych.

W analizowanych rocznikach 2006 – 2008 banki udzieliły 924 tys. kredytów mieszkaniowych, z czego prawie połowę we franku szwajcarskim (436 tys.). Szkodowość kredytów we frankach – czyli opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni – okazuje się być po 7-9 latach wyraźnie niższa niż kredytów złotowych pochodzących z tych samych lat. Co więcej, kredytobiorcy walutowi lepiej niż złotowi spłacali swoje kredyty w trudnych warunkach wzrostu kursu franka w 2015 roku. W ubiegłym roku, w którym frank silnie podrożał,  udział opóźnionych kredytów złotowych był 1,5 wyższy w porównaniu do kredytów walutowych, co więcej udział rachunków opóźnionych w obsłudze w portfelu złotowym pochodzącym z lat 2006-2008 wzrósł w trakcie 2015 r. silniej niż w walutowym. (0,234 pkt. proc. vs. 0,076 pkt. proc.)[1].

1

Charakterystyczne jest też to, że w rocznikach 2006 – 2008 udział kredytów opóźnionych w obsłudze nadal rośnie liniowo z upływem czasu. W gospodarkach z rozwiniętymi rynkami kredytów hipotecznych, np. w Stanach Zjednoczonych, obserwuje się po 5-7 latach zahamowanie wchodzenia nowych kredytów w wyższe statusy opóźnień. W Polsce kredyty osiągające taki wiek psują się nadal, prawdopodobnie skutkiem mniejszej u nas skali refinansowania kredytów hipotecznych i mniejszego rozwoju pożyczek hipotecznych – mówi dr Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej.

Kredyty walutowe, które obecnie występują w ofercie banków w stanie szczątkowym, do 2013 roku miały w niej znaczący udział, w niektórych rocznikach nawet przeważały (roczniki 2005 i 2008 oraz w wymiarze wartościowym rok 2006).

Bazy BIK-u zawierają informacje o 972 tys. udzielonych w sumie  kredytach walutowych na kwotę 197 mld złotych. Udział kredytów walutowych w sprzedaży kredytów mieszkaniowych ogółem (wszystkie roczniki) stanowił w wymiarze liczbowym 30%, a 35% – w wartościowym  (w przeliczeniu na złote wg. kursu z daty umowy kredytowej).

źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A

[1] Kredyty przewalutowane przez banki z waluty obcej na złote w związku z rozpoczęciem wobec nich procedur windykacyjnych, traktowane są w tej analizie jako kredyty walutowe.
Exit mobile version