Bank BNP Paribas finansuje ekspansję Grupy Maspex

Bank BNP Paribas znalazł się w konsorcjum banków, które udzieliły kredytu o wartości 2,8 mld zł Grupie Maspex, jednemu z największych producentów i dystrybutorów produktów spożywczych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Udział banku w transakcji to 525 mln zł.

Finansowanie, które pozyskała Grupa Maspex, zostało przeznaczone na nabycie spółek CEDC International Sp. z o.o. i  B2B Wine&Spirits Sp. z o.o. Przedmiotem akwizycji są m.in. znaki towarowe jak Żubrówka, Soplica, Absolwent, Żytniówka i Bols oraz zakłady produkcyjne.

– Kluczem do powodzenia tak dużych transakcji jest wzajemne zaufanie. Gdy w grę wchodzą miliardy złotych, Klient wybiera tych partnerów, przy których czuje się bezpiecznie i komfortowo. Z Grupą Maspex współpracujemy od 2014 roku, dobrze znamy jej biznes, obecną sytuację i potencjał rozwoju. To pozwala szybko reagować na nowe potrzeby, przedstawiać rozwiązania „szyte na miarę” – tłumaczy André Boulanger, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości CIB.

– Przejęcie zostało sfinansowane ze środków własnych oraz kredytu konsorcjalnego udzielonego przez banki, z którymi współpracujemy od lat. Transakcja pozwoli nam zbudować kolejny, mocny obszar działalności w oparciu o pracowników tej spółki, zakupione zaplecze produkcyjne i marki. Na uwagę zasługuje fakt szybkiego i sprawnego zorganizowania finansowania, a co za tym idzie profesjonalizm osób odpowiadających za ten projekt ze strony banków jak również naszej firmy. Współpraca miedzy bankami przebiegała bez zakłóceń, a finalnie wypracowana treść umowy jest satysfakcjonująca dla wszystkich stron. To efekt naszej wiarygodności kredytowej i zaufania banków, którym obdarzają nas od lat – mówi Rafał Gruszeczka, Dyrektor Finansowy Grupy Maspex.

Grupa Maspex jest jednym z największych producentów artykułów spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma została założona ponad 30 lat temu w Wadowicach. W jej ofercie znajdują się: soki, napoje, woda, kawa, kakao, makarony i wyroby zbożowe, przetwory warzywne i owocowe, produkty instant, suplementy diety, a główne marki to: Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, Ekoland, DecoMorreno, Cremona. Grupa ma 17 zakładów produkcyjnych w Polsce i za granicą. Eksport do 60 krajów świata (m.in. Europa, USA, Kanada, Bliski i Daleki Wschód) stanowi 36% obrotów firmy, które w 2021 roku wyniosły ponad 6 mld zł.

ŹRÓDŁOBNP Paribas Bank Polska