Bankowiki to jedyny w Polsce interaktywny leksykon terminów ekonomicznych online
Projekt został uznany za dobrą praktykę rynkową 2015 roku
Bankowiki to element portalu Bankomania wspierający edukację finansową społeczeństwa
Bankowiki, innowacyjny projekt PKO Banku Polskiego to przykład nowego, godnego zainteresowania rozwiązania rynkowego, które znalazło się w tegorocznym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2015” przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
„Wikipedia o wszystkim – Bankowiki o finansach” – tak można zdefiniować interaktywny leksykon na portalu PKO Banku Polskiego. To przygotowane na wzór Wikipedii kompendium haseł ekonomicznych pozwalających lepiej zrozumieć zjawiska i terminy finansowe. Jest unikalnym na rynku rozwiązaniem będącym integralną częścią edukacyjno-informacyjnego portalu Bankomania.pkobp.pl, przewodnika po świecie finansów.
Bankowiki wraz z Centrum Innowacji i PKO Biegiem Charytatywnym to nowe projekty PKO Banku Polskiego, które zostały wyróżnione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w 2015 roku i znalazły się w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” – cyklicznej publikacja, w której prezentowane są wyróżniające się, aktualne rozwiązania CSR z danego roku.
– Bankowiki to innowacyjny i ważny elementem największego inkluzywnego portalu edukacyjno-ekonomicznego w kraju – Bankomania. Oba projekty przygotowywane są przez ekspertów bankowych i specjalistów rynkowych treści. Charakteryzują się przyjaznym językiem, atrakcyjną formułą przekazu uzupełnioną o materiały wideo i infografiki. Ułatwiają realizację edukacji finansowej od juniora do seniora prowadzoną przez PKO Bank Polski w przyjaznej multimedialnej i interaktywnej formule. Po raz kolejny znaleźliśmy się w raporcie „Dobrych praktyk”, co potwierdza, że nasze działania podnoszące świadomość ekonomiczną Polaków, są słuszne. Bardzo nas to cieszy i mobilizuje do podejmowania kolejnych wyzwań – wyjaśnia Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.
Bankowiki zawiera ponad tysiąc terminów. Pełni funkcję słownika pojęć ekonomicznych, a ponadto jest interaktywną formą komunikacji z internautami. Dzięki elektronicznemu formularzowi, każdy może zaproponować nowe terminy (wraz z definicjami), a hasła Bankowiki (podobnie jak artykuły zamieszczane na Bankomanii) mogą być uzupełniane i komentowane przez innych czytelników. Na stronie prezentowane są tagi wybranych haseł zarówno dla dorosłych (wideo o RRSP) jak i specjalnie dla dzieci – w zakładce Finansowe abecadło, gdzie część opisów terminów ilustrują ciekawe materiały wideo z udziałem dzieci (bankomat, sejf).
Terminy opracowują eksperci PKO Banku Polskiego, niezależni ekonomiści oraz znani dziennikarze. Część opisów uzupełniają instruktażowe infografiki i profesjonalnie zrealizowane filmy wideo. Ich bohaterami są m.in. dziennikarze (Mateusz Ostrowski), youtuberzy (Bartek USA) i dzieci.
Nowym cyklem wideoedukacyjnym w portalu jest „Kasownik Samcika” Autorem materiałów jest dziennikarz ekonomiczny, Maciej Samcik prowadzący opiniotwórczy blog „Subiektywnie o finansach”. Celem cyklu jest w ciekawy i przystępny sposób wytłumaczenie procesów ekonomicznych, rynkowych i bankowych – trendów, nowinek, produktów i porad. W pierwszym odcinku autor wyjaśnia: Jak przygotować się do wzięcia kredytu? Dlaczego kursy walut tak bardzo się zmieniają? Jak dobrze ulokować swoje oszczędności?
Dostępna na Bankowiki wiedza trafia do wszystkich internautów, na każdym etapie życia – dzieci, ich rodziców, młodzieży, aktywnych zawodowo, prowadzących własny biznes czy seniorów:
Zarówno Bankowiki, jak i Bankomania są systematycznie wzbogacane o nowe publikacje, materiały multimedialne – nie tylko instruktażowe filmy z udziałem bankowych ekspertów ale też atrakcyjne produkcje realizowane przez znanych youtuberów.
Bank na bieżąco monitoruje oczekiwania internautów i dostosowuje się, zarówno treścią, jak i formą do ich potrzeb. Dzięki temu portal zyskuje coraz większe uznanie w branży, w mediach i wśród czytelników – wciągu roku zainteresowanie portalem wzrosło o 500 procent.
źródło: PKO Bank Polski