Blisko połowa Polaków skorzystała już z usługi cashback i wypłaciła gotówkę ze sklepowej kasy

Z najnowszych wyników badania Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika, że już blisko połowa ankietowanych skorzystała z usługi cashback. Z usługi wypłaty gotówki przy okazji płacenia kartą za codzienne zakupy można skorzystać już w ponad 279 tys. placówek handlowych w całej Polsce. Najchętniej z cashback korzystają osoby w wieku 25-34 lata (60%).

Płać kartą za zakupy, przy okazji wypłacisz gotówkę

Chcąc skorzystać z usługi cashback należy zakupić w sklepie/punkcie handlowym dowolny produkt, a przed dokonaniem płatności kartą poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki. Użytkownicy kart mogą jednorazowo wypłacić dowolną kwotę w gotówce (również drobną), ale nie przekraczającą 1000 zł. Badania Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że o rozwiązaniu cashback słyszało blisko 3/4 Polaków.

Usługa cashback to praktyczne rozwiązanie dla konsumentów, które pozwala wypłacić gotówkę podczas codziennych zakupów. Cieszymy się, że świadomość na temat korzyści płynących z funkcji cashback cały czas rośnie, a sama usługa ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku – komentuje Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektorka obszaru marketingu i produktów Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Badania przeprowadzone dla Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że co 10 osoba wypłaca pieniądze w sklepie kilka razy w tygodniu, a co trzecia (33%) kilka razy w miesiącu. Najczęściej jednorazowo za pomocą usługi cashback wypłacane są kwoty powyżej 50 zł, ale mieszczące się do 100 zł (34%) oraz drobne kwoty do 50 zł (24%).

Usługa wypłaty gotówki jest uzależniona od jej dostępności w kasie, dlatego sprzedawca może zaproponować mniejszą kwotę, jeśli nie będzie dysponować odpowiednią ilością gotówki.

Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2023 r. wypłatę gotówki przy okazji zakupów oferowało swoim klientom blisko 279 tys. placówek handlowych – sklepów i supermarketów, placówek pocztowych, stacji benzynowych, hoteli, salonów prasowych i innych punktów handlowo-usługowych w całej Polsce[1]. Z usługi cashback można skorzystać w punktach oznaczonych znakami Mastercard – Płać Kartą i Wypłacaj oraz VISA Cash Back. Do akcji edukacyjnej na temat usługi włączyły się m.in. sklepy sieci Carrefour, Gzella, Netto, Sokołów, Empik, a także stacje benzynowe Moya.

[1] Informacja o kartach płatniczych w IV kwartale 2023 r.

ŹRÓDŁOFundacja Polska Bezgotówkowa