Millennium Leasing jako jedna z pierwszych firm na rynku uruchamia proces zawierania umowy leasingowej w pełni online. Cyfrową rewolucję umożliwiła nowelizacja prawa.
13 lipca 2025 roku wchodzi w życie przełomowa zmiana kodeksu cywilnego, na którą branża leasingowa czekała od lat. Umowy leasingu będzie można zawierać w formie dokumentowej, czyli w pełni online, bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To ogromny krok w stronę kompleksowej cyfryzacji usług leasingowych w Polsce. Millennium Leasing jako jedna z pierwszych firm na rynku wprowadza nowe rozwiązanie dla swoich klientów – proces jest już w pełni dostępny. Klienci nie będą musieli już drukować i przesyłać papierowych dokumentów.
Spółka Millennium Leasing gotowa na cyfrową rewolucję
W Millennium Leasing klienci podpiszą umowę w trzech prostych krokach. Po otrzymaniu linku do platformy Autenti należy zweryfikować swoją tożsamość w aplikacji mObywatel, po pozytywnej weryfikacji wystarczy podpisać dokumenty z wykorzystaniem zaawansowanego e-podpisu Autenti. Dla klientów to przede wszystkim oszczędność czasu, bo podpis zajmuje zaledwie kilka minut, możliwość zawarcia umowy z dowolnego miejsca oraz bezpieczeństwo wynikające z użycia zaufanych aplikacji. Zawarta online umowa ma taką samą moc prawną, jak ta podpisana w sposób tradycyjny.
Naszą rolą jest wdrażać zmiany z korzyścią dla klienta. Forma dokumentowa to przełom pozwalający na oszczędność czasu, eliminację papieru i zgodność z nowoczesnymi standardami. To realna zmiana, która upraszcza życie przedsiębiorcom. To kolejny krok w cyfryzacji usług leasingowych, który wyznacza nowe standardy branży. – mówi Marcin Balicki, Prezes Zarządu Millennium Leasing.
W Millennium Leasing w pierwszej kolejności z rozwiązania skorzystają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki z jednoosobową reprezentacją. Wkrótce będzie dostępne również dla innych form działalności.
Ekspercki wkład Millennium Leasing w zmianę przepisów
Kluczową rolę w procesie legislacyjnym doprowadzającym do nowelizacji przepisów odegrał Jerzy Strasz, kierujący Wydziałem Obsługi Prawnej Millennium Leasing. Radca prawny aktywnie zaangażowany był w prace legislacyjne Związku Polskiego Leasingu (ZPL) oraz Komitetu Sterującego Grupy Prawnej ZPL.
Mówimy nie tylko o nowej formie zawierania umów, ale także otwarciu się na pełną cyfryzację relacji z klientami. To sukces całej branży – ale też efekt pracy konkretnych ludzi i instytucji. Dla mnie reprezentowanie ZPL w procesie legislacyjnym było ogromnym zaszczytem i źródłem osobistej satysfakcji, szczególnie dlatego, że dzięki stanowisku ZPL, które prezentowałem na finalnym etapie prac w parlamencie doszło do rezygnacji z rygoru nieważności oraz do wprowadzenia przepisu przejściowego, pozwalającego stosować nowe przepisy także wobec umów zawartych wcześniej. Współpraca ZPL z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz posłami i senatorami zaowocowała realną zmianą. Rewolucja formalna związana ze zmianą przepisów kodeksu cywilnego stała się faktem. Teraz czas na promowanie tej formy wśród klientów. Po usunięciu barier formalnych wkraczamy w nowy etap, w którym już ewolucyjnie będziemy przechodzić do cyfrowego procesu leasingowego, tam gdzie oczekują tego nasi klienci. – mówi Jerzy Strasz, radca prawny Millennium Leasing.
Lata starań Związku Polskiego Leasingu (ZPL) – sukces całej branży leasingowej
Zmiana, która wejdzie w życie 13 lipca 2025 roku, to efekt wieloletnich starań Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Członkowie Komitetu Wykonawczego (później Rady Związku) oraz prawnicy z Komitetu sterującego grupy prawnej ZPL odegrali w tym procesie istotną rolę. Od wielu lat ZPL apelował o umożliwienie zawierania umów leasingowych w formie dokumentowej, argumentując, że wymóg formy pisemnej nie przystaje do realiów gospodarki cyfrowej i hamuje rozwój branży. W 2024 roku, udało się wprowadzić stosowną nowelizację Kodeksu cywilnego do projektu tzw. ustawy deregulacyjnej. Proces legislacyjny zakończył się uchwaleniem ustawy w dniu 21 maja 2025 roku, po korzystnych dla branży modyfikacjach na etapie prac w komisjach sejmowej oraz senackiej (rezygnacja z rygoru nieważności, przepis przejściowy dający możliwość stosowania nowych przepisów do umów leasingu zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy).
Najważniejsza zmiana w przepisach Kodeksu cywilnego dotyczy art. 7092. Zgodnie z jego nową treścią umowa leasingu wymaga zachowania formy dokumentowej.