W połowie czerwca br. EFL podpisał kolejną umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. 200 mln euro kredytu zostanie przeznaczone na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Środki mają posłużyć zwiększeniu konkurencyjności MŚP w Polsce i tworzeniu nowych miejsc pracy. Co dziesiąte pozyskane euro zostanie przeznaczone na podprojekty Climate Action & Environmental Sustainability, co przyspieszy nie tylko zieloną transformację EFL, ale również przyczyni się do „zazielenienia” polskiej gospodarki.
Współpraca EFL z EBI trwa już od 2007 roku. W sumie obie instytucje podpisały wspólnie aż 16 umów w zakresie finasowania o łącznej wartości 1,85 mld euro. Z otrzymanych środków skorzystało wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, z którymi EFL w ciągu niemal dwóch dekad zawarł blisko 162 tys. umów finansowania.
– Podpisanie kolejnej już umowy potwierdza nie tylko stabilną pozycję EFL, ale również ogromne zaufanie EBI. Dzięki nowym środkom będziemy mogli uruchomić atrakcyjny cenowo program dla określonej grupy przedsiębiorców i finansować ich inwestycje między innymi przyspieszające zieloną transformację.– powiedział Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.
Współpraca z EBI
Dzięki współpracy z EBI, EFL wprowadził do oferty atrakcyjny produkt leasingowy pod nazwą leasing europejski. Produkt ten jest tańszy od standardowej oferty leasingowej, a przez to bardziej dostępny dla większej liczby klientów z sektora MŚP. W 2014 roku EFL przy współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce i druga w Europie wprowadziła na rynek nową odsłonę korzystnego finansowania dla MŚP w ramach inicjatywy „Jobs for Youth” promującej firmy wspierające zatrudnienie osób młodych w wieku 15-24 lat.
W 2017 roku EFL przeprowadził proces sekurytyzacji wierzytelności. Była to jedna z największych tego typu transakcji na polskim rynku leasingu, w ramach której EFL pozyskał od Europejskiego Banku Inwestycyjnego ponad miliard złotych na wsparcie polskich przedsiębiorstw, jednocześnie oferując małym i średnim przedsiębiorcom finansowanie o niższym koszcie w ramach Nowego Leasingu Europejskiego.
O finasowanie mogą ubiegać się małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników.