Jak sfinansować wyprawkę szkolną?

Dla wielu rodzin wyprawka szkolna to spory wydatek. Wakacyjne wyjazdy mogły nadwyrężyć domowy budżet, a już za chwilę trzeba będzie wyposażyć dziecko m.in. w plecak, podręczniki, piórnik, zeszyty czy inne  przybory szkolne. Podpowiadamy rodzicom, jak poradzić sobie z wrześniowym wyzwaniem finansowym.

Jak dowodzą dane zgromadzone przez CBOS, w ubiegłym roku szkolnym przeciętne wydatki na wyprawkę szkolną jednego dziecka w Polsce wyniosły 828 zł. Polscy rodzice najwięcej pieniędzy wydali na szkolne podręczniki – 360 złotych. Na zakup ubrań i obuwia dla dziecka przeznaczyli zaś 262 złote. Ponad połowa rodziców (52%) zamierzała również zapisać swoje dziecko na dodatkowe, płatne zajęcia pozalekcyjne*.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wydatki na wyprawkę szkolną będą na podobnym, jeśli nie na wyższym poziomie. Jak sfinansować naukę dziecka w sytuacji, gdy ciężko jest dopasować domowy budżet do rosnących potrzeb  związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przez nasze dziecko?

Program rządowy

W nadchodzącym roku szkolnym, Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy na program „Wyprawka szkolna” aż 51 milionów złotych. W ramach programu, o dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. rodziny najmniej zamożne, dotknięte problemami ekonomicznymi i społecznymi oraz rodzice uczniów niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania może wynieść od 225 zł do 770 zł, w zależności od spełnienia kryteriów ministerialnego programu**.

Poszukiwanie okazji do oszczędności

Aby obniżyć koszty pozyskania pakietu książek i szkolnych przyborów,  można również skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Po sporządzeniu listy niezbędnych zakupów, warto:

  • Odwiedzić szkolne kiermasze – dobry negocjator potrafi kupić podczas kiermaszu używane podręczniki po okazyjnych cenach
  • Sprawdzać ceny w Internecie – przeceny w księgarniach internetowych lub znanych sieciach handlowych mogą umożliwić nam zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy
  • Współpracować z innymi rodzicami – w niektórych szkołach, dzięki działaniom rad rodziców, można kupić nowe podręczniki w atrakcyjnych cenach. Przedsiębiorczy rodzice kupują także gotowe komplety w hurtowniach
  • Nawiązać kontakt ze „starszym rocznikiem” – być może wśród starszych uczniów znajdą się tacy, którzy chcieliby odsprzedać nam niepotrzebne już książki. Za rok to my będziemy mogli pomóc w ten sposób innym

Dodatkowe finanse

Co jednak, jeśli nasza rodzina nie spełnia wymogów określonych przy ubieganiu się o dofinansowanie zakupu wyprawki lub przegapiła najlepszy moment na szukanie używanych książek? Warto wtedy zainteresować się propozycją banku, w którym mamy konto osobiste. Przykładowo, limit kredytowy w koncie może pomóc nam sfinansować wyprawkę szkolną dziecka. Na podstawie wysokości wpłat przelewanych na nasze konto, bank przyzna nam określony limit, który będziemy mogli  wykorzystać na dowolny cel. Jeśli będziemy korzystali z limitu nie dłużej niż przez określoną przez bank liczbę dni w miesiącu, nie będziemy musieli płacić odsetek od wykorzystanej kwoty.

Zakup podręczników oraz innych akcesoriów i przyborów szkolnych, a także dokonanie opłat np. za ubezpieczenie, czesne, internat można sfinansować również za pomocą karty kredytowej lub kredytu gotówkowego. Pierwsze z tych rozwiązań jest opłacalne dla tych z nas, którzy zakładają spłatę zaciągniętej pożyczki w ciągu miesiąca lub dwóch. Drugie – dla tych, którym zależy na możliwości spłaty zobowiązania w dłuższym terminie – Wybierając kartę kredytową, nie poniesiemy kosztów związanych z odsetkami, jeśli całość zadłużenia przeznaczonego na sfinansowanie wyprawki szkolnej spłacimy w tzw. okresie bezodsetkowym. Może on wynieść ponad 50 dni w przypadku dokonania zakupów kartą na początku okresu rozliczeniowego. Natomiast sięgnięcie po kredyt gotówkowy pozwala nam zaplanować spłatę w sposób dostosowany do comiesięcznego budżetu całego gospodarstwa domowego. Przy konieczności sfinansowania większego wydatku warto rozważyć możliwość połączenia dochodów z bliską osobą – współmałżonkiem, innym członkiem rodziny lub dowolną niespokrewnioną osobą, dzięki czemu możemy uzyskać wyższy kredyt – mówi Maciej Szymański, ekspert eurobanku ds. kredytów gotówkowych.

Podczas zaciągania zobowiązania warto zwrócić także uwagę na całkowity koszt kredytu i dodatkowe ubezpieczenie. Powinniśmy również przyjrzeć się wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO).

Odkładajmy na przyszły rok

Pamiętajmy również o przyszłej wyprawce szkolnej. Aby za rok móc ją swobodnie sfinansować z własnych środków, rozpocznijmy oszczędzanie już dziś. Odkładając miesięcznie zaledwie 50 zł, w ciągu dwunastu miesięcy uzbieramy większość kwoty potrzebnej do  zakupu niezbędnej szkolnej wyprawki.

*http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_147_14.PDF

**https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/wyprawa-szkolna-2015-przyjeta-przez-rade-ministrow.html

źródło: materiały prasowe