Mapa Przyszłości Płatności – trendy, które kształtują przyszłość płatności

W ostatnich latach byliśmy świadkami dynamicznych przemian, które wpłynęły na wiele aspektów codziennego życia konsumentów. Od modelu pracy, po sposób załatwiania spraw urzędowych, robienia zakupów aż po płatności – w każdym z tych obszarów konsumenci są coraz bardziej cyfrowi i wymagający, nastawieni na szybkość i wygodę usług. Ekosystem płatności, będący kluczowym elementem gospodarki również przechodzi transformację, która wyznaczy kierunek rozwoju na nadchodzące lata. Fundacja Polska Bezgotówkowa we współpracy z infuture.institute prezentuje raport, który w unikalnej formule analizuje zmiany zachodzące w ekosystemie płatności, zagłębiając się w główne scenariusze i perspektywy, które rysują się na horyzoncie. Raport jest wynikiem współpracy ekspertów, którzy łączą wiedzę z zakresu finansów, technologii i analizy trendów. Ich wnikliwe obserwacje pozwalają spojrzeć na ekosystem płatności z nowej perspektywy i zrozumieć, jakie szanse i zagrożenia niesie przyszłość w czterech okresach czasowych – do roku, do 5 lat, do 15 lat i powyżej 15 lat. Premiera raportu jest również zapowiedzią III edycji Future of Payments.

Już 6 i 7 października 2025 r. w Warszawie polscy i zagraniczni eksperci świata płatności, reprezentanci biznesu, nowych technologii i sektora publicznego, dziennikarze i wizjonerzy rynku spotkają się, by porozmawiać o perspektywach rozwoju rynku w najbliższych latach. Szczegółowe informacje na temat III edycji Future of Payments zostaną opublikowane wkrótce. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej konferencji www.futureofpayments.pl.

AI – kluczowa technologia przyszłości

W sektorze finansowym sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz częściej w wielu operacjach i zadaniach, jednak jej główne zastosowanie widoczne jest przede wszystkich w dwóch strategicznych obszarach. Pierwszy dotyczy optymalizacji operacji finansowych poprzez m.in. automatyzację procesów oraz analizę danych w czasie rzeczywistym. Drugi natomiast koncentruje się na zaawansowanych narzędziach wspierających zarządzanie ryzykiem oraz adaptację do dynamicznych zmian, które mogą znacząco wpłynąć na działalność instytucji finansowych, przy czym istotnym aspektem jest również wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i skuteczniejszego przeciwdziałania oszustwom.

AI odgrywa coraz większą rolę w ekosystemie finansowym, ale płatności zbudowane w oparciu o sztuczną inteligencję wciąż są w fazie eksperymentalnej. W ślad za unijnym rozporządzeniem AI Act, w najbliższej przyszłości sektor finansowy stanie przed kolejnym wyzwaniem wynikającym z konieczności dostosowania się do nowych regulacji i wymogów dotyczących sztucznej inteligencji oraz stabilności i bezpieczeństwa operacji finansowych – komentuje Joanna Erdman, prezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Tokenizacja i ochrona danych

Technologia tokenizacji staje się kluczowym standardem bezpieczeństwa płatności, gdyż minimalizuje ryzyko oszustw i wycieków danych, odpowiadając tym samym na jedno z największych zagrożeń sektora finansowego związane z cyberprzestępczością. Dlatego tokenizacja zostanie włączona jako jeden z głównych elementów strategii wielu firm, wzmacniając ich odporność przed cyberprzestępcami, budując konkurencyjne doświadczenie użytkownika oraz zgodność z przyszłymi regulacjami. To również odpowiedź na potrzeby konsumentów, dla których najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo płatności. Globalnym standardem płatności, odpowiadającym na potrzebę prostoty i bezpieczeństwa transakcji online, jest Click to Pay, rozwiązanie wykorzystujące zaawansowaną technologię tokenizacji w celu podniesienia poziomu ochrony danych.

Rosnąca rola biometrii

Alipay już w 2017 roku wprowadził system Smile to Pay, który autoryzuje płatność za pomocą skanu twarzy przy terminalu. Amazon One umożliwia płatności za pomocą skanowania dłoni w ponad 200 lokalizacjach w USA. Na polskim rynku technologię biometryczną rozwija PayEye, oferując innowacyjny sposób autoryzacji płatności oparty na skanowaniu tęczówki oka. Równolegle do biometrii fizycznej rośnie znaczenie biometrii behawioralnej, która pozwala na analizę wzorców zachowań użytkowników. Może stanowić ona dodatkowy poziom weryfikacji tożsamości, zwiększając tym samym bezpieczeństwo transakcji bez konieczności udziału danych wrażliwych.

– Należy jednak pamiętać, że rozwój szeroko rozumianych rozwiązań biometrycznych wymaga szczególnej uwagi w zakresie ochrony danych osobowych i zgodności z regulacjami prawnymi, zwłaszcza w obliczu rosnących obaw dotyczących ochrony prywatności użytkowników – podkreśla Joanna Erdman.

IoT w systemach płatności

Płatności typu M2M (Machine-to-Machine) umożliwiają automatyczne rozliczenia między urządzeniami bez ingerencji człowieka, co czyni je kluczowym elementem przyszłości płatności bezgotówkowych dokonywanych w tle. Dzięki nim transakcje są zautomatyzowane, a urządzenia samodzielnie zamawiają i opłacają potrzebne zasoby, oferując włodarzom zaawansowane rozwiązania do efektywnego zarządzania infrastrukturą w mieście, takie jak np. automatyczne płatności za parkowanie czy rozliczenia za zużycie mediów za pomocą inteligentnych liczników. Integracja tej technologii staje się wyznacznikiem rozwoju współczesnych miast w myśl koncepcji Smart Cities.

Rozwój infrastruktury płatniczej

Przyszłość infrastruktury płatniczej to wielofunkcyjne, zintegrowane rozwiązania aplikacyjne funkcjonujące na urządzeniach klientów, takich jak smartfony czy tablety. Nowa generacja terminali w telefonie (typu SoftPOS, czyli Software Point of Sale) umożliwi nie tylko przyjmowanie płatności, ale również zarządzanie sprzedażą, analizowanie danych, czy obsługę programów lojalnościowych. Według raportu Research Nester, globalny rynek tego typu rozwiązań tylko w 2023 roku osiągnął wartość 250 milionów USD, a do 2036 roku ma wzrosnąć do 1 miliarda USD.

Przyszłość płatności to dynamiczny proces, w którym kluczowe czynniki – takie jak cyfryzacja, rozwój inteligentnych miast oraz zmieniające się regulacje – będą kształtować dalszą ewolucję sektora. Cały raport dostępny jest na: www.polskabezgotowkowa.pl/badania-i-analizy/.