mBank przystąpił do inicjatywy Science Based Targets. To kolejny krok w kierunku jego neutralności klimatycznej.

SBTi sprawdzi, czy tempo przyjętej przez mBank ścieżki dekarbonizacji jest zgodne z dowodami naukowymi dotyczącymi globalnego ocieplenia. Ochrona klimatu jest ważnym elementem strategii mBanku.
Przystępując do Science Based Targets initiative (SBTi) mBank zobowiązał się, że w ciągu dwóch lat opracuje ścieżkę dekarbonizacji na kolejne 5 do 15 lat. Wypracowany plan działań ma wspierać cele Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Oznacza to, że postęp w ograniczaniu śladu węglowego mBanku i instytucji, którym udzielił kredytów, będzie odpowiadało tempu, jakie musi utrzymać cały świat, żeby Ziemia ociepliła się o nie więcej niż 1,5 – 2 st. C. Organizacja sprawdzi, czy wyznaczona przez bank ścieżka dekarbonizacji jest zgodna z dowodami naukowymi dotyczącymi globalnego ocieplenia.
Przystąpienie do SBTi to kolejny wyraz zaangażowania w ochronę klimatu. Wcześniej mBank ogłosił cel dotyczący osiągnięcia neutralności klimatycznej w zakresach 1. i 2. do 2030 roku i pełnej neutralności netto w roku 2050.

 – Rozumiemy, że największy wpływ na klimat mamy za pośrednictwem udzielanego przez bank finansowania. Dlatego stawiamy na „zielone” inwestycje i jesteśmy liderem w kredytowaniu budowy odnawialnych źródeł energii. Nasza polityka zabrania nam też finansowania budowy i rozbudowy kopalń węgla oraz elektrowni węglowych – mówi Marek Lusztyn, wiceprezes mBanku ds. zarządzania ryzykiem. – Wspieramy naszych klientów w dekarbonizacji, wprowadzamy do ofert nowe produkty, takie jaki ekokredyty hipoteczne i inwestycyjne. Ochrona klimatu jest istotnym elementem naszej strategii biznesowej i agendy ESG – dodaje.

Science Based Targets initiative (SBTi) to wiodąca, globalna instytucja, która pomaga firmom wyznaczać ambitne cele w zakresie dekarbonizacji, zgodne z aktualną wiedzą naukową o zmianach klimatu. Inicjatywa ta wspiera biznes na całym świecie w ograniczaniu jego emisji gazów cieplarnianych. Jej celem jest obniżenie ich o połowę do 2030 roku i osiągnięcie zerowych emisji netto do 2050 r. SBTi powstała dzięki współpracy organizacji CDP, UN Global Compact, World Resources Institute (WRI) and the World Wide Fund for Nature (WWF).

Organizacje i inicjatywy dotyczące ochrony środowiska, do których przystąpił mBank:
UN Global Compact (United Nations Global Compact) – inicjatywa ONZ, która działa na rzecz wdrażania przez biznes dziesięciu uniwersalnych zasad w dziedzinie praw człowieka, pracy, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji oraz promuje 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Z ponad 12 tys. firm i 3 tys. sygnatariuszami spoza biznesu z ponad 160 krajów oraz 69 sieciami lokalnymi, jest to największa korporacyjna inicjatywa zrównoważonego rozwoju na świecie (https://www.unglobalcompact.org/).
Principles for Responsible Banking – mBank jest członkiem UNEP-FI, Inicjatywy Finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, i sygnatariuszem Zasad odpowiedzialnej bankowości. Przystąpił do tej inicjatywy jako pierwszy bank w Polsce. Podpisane zasady, mają potwierdzić, że bank realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz Paryskiego Porozumienia Klimatycznego (https://www.unepfi.org/banking/more-about-the-principles/)
PCAF (Partnership Carbon Accounting Financials) – organizacja stworzona przez banki, która opracowała metodologię liczenia śladu węglowego portfeli kredytowych i inwestycyjnych instytucji finansowych (https://carbonaccountingfinancials.com/about)
SBTi – Science Based Targets initiative – inicjatywa partnerska UNGC, CDP, WWF i World Resources Institute, która ocenia cele redukcji emisji firm pod kątem spełniania kryteriów naukowych (https://sciencebasedtargets.org/)
Exit mobile version