Nowa umowa Grupy EBI i Santander Bank Polska wesprze przedsiębiorczość kobiet

EBI, EFI i Santander podpisały nową umowę sekurytyzacji syntetycznej, aby wesprzeć polskie MŚP kwotą 5 mld złotych.
Finansowanie skierowano do przedsiębiorczyń i firm spełniających kryteria równości płci.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), Santander Bank Polska i Santander Leasing podpisały nową umowę w celu zwiększenia wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem firm spełniających kryteria równości płci. Współpraca umożliwi uruchomienie do 5 mld złotych nowego finansowania, z czego co najmniej jedna trzecia trafi do firm należących do kobiet lub prowadzonych przez kobiety, czy też oferujących produkty niwelujące skutki nierównego traktowania płci.

„EBI i EFI połączyły siły z Santander Bank Polska w dużej transakcji, która wesprze polskie MŚP kwotą aż 5 miliardów złotych. Szczególny nacisk kładziemy na zwiększenie finansowania dla przedsiębiorczyń, kobiecych i równościowych biznesów” – powiedziała Wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska. „Promowanie równouprawnienia płci jest nie tylko słuszne, ale po prostu korzystne dla biznesu i gospodarki. Tymczasem małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzone przez kobiety na całym świecie borykają się z dysproporcjonalnymi problemami w dostępie do finansowania. Grupa EBI podejmuje to wyzwanie: nasze działania nakierowane są na promowanie równouprawnienia płci oraz wzmocnienia pozycji ekonomicznej kobiet. Finansowanie Grupy EBI na rzecz równości płci wyniosło ponad 3 mld euro w zeszłym roku i cieszę się, że możemy współpracować z Grupą Santander Bank Polska w tej ważnej kwestii.”

Na mocy podpisanej umowy sekurytyzacji syntetycznej Grupa EBI zainwestuje 3,9 mld złotych w celu zmniejszenia ryzyka Santander Bank Polska związanego z istniejącymi kredytami, co umożliwi bankowi udzielanie nowych pożyczek. Szczegółowa nota na temat struktury transakcji, która będzie również wspierać projekty klimatyczne, jest dołączona do niniejszej informacji prasowej.

„Jesteśmy dumni z tego, że wspólnie z Grupą Santander Bank Polska możemy zapewnić finansowanie uwzględniające aspekt równouprawnienia płci oraz wspierać zielone projekty. Dzięki tej transakcji – jak dotąd największej sekurytyzacji syntetycznej w historii Grupy EBI – pomagamy bankowi uwolnić kapitał, który następnie zostanie przeznaczony na inwestycje. Od 2013 r. Grupa EBI zainwestowała 12 mld euro w transakcje sekurytyzacji w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju tego rynku w regionie i pogłębienia rynków kapitałowych Unii Europejskiej” – powiedziała Merete Clausen, zastępczyni dyrektor generalnej EFI.

Polskie przedsiębiorcy będą mogli pozyskać finansowanie oferowane w ramach umowy w ciągu najbliższych trzech lat.

“Nieprzerwanie od 15 lat współpracujemy z Grupą EBI nad poszukiwaniem rozwiązań biznesowych, które przede wszystkim odpowiadają na oczekiwania naszych klientów i wspierają realizację strategii Grupy Santander Bank Polska. Współpraca z EBI obejmuje inicjatywy płynnościowe i kapitałowe, i dzięki każdej z nich wspieramy segment MŚP oraz duże przedsiębiorstwa. Dotychczas zrealizowane projekty przyczyniły się do zwiększenia dostępności finansowania dla tych grup klientów, które są kluczowe dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Ta transakcja ma dla mnie wyjątkowe znaczenie – osobiście głęboko wierzę w wielką moc i sprawczość, jaką daje siła różnorodności i inkluzywności. Różnorodność to same korzyści – dla naszego rozwoju, dla naszych społeczności i relacji, dla rozwoju społeczeństw i oczywiście dla biznesu. Różnorodność talentu wnosi wartość i jakość – wzmacnia przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw. Mam tu na myśli różnorodność pod każdym względem, w tym wieku, płci, wykształcenia czy doświadczenia. To ważne źródło innowacyjności, które tworzy nowe możliwości rozwoju. We wszystkich sektorach gospodarki przybywa organizacji, które coraz szerzej korzystają z tego potencjału. A my, dzięki uwolnionemu kapitałowi, będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać przedsiębiorczość w Polsce, w szczególności także kobiet. Jako Santander Bank Polska aktywnie angażujemy się w działania wspierające różnorodność i inkluzywność, potwierdzają to nagrody i certyfikaty m.in Great Place to Work, Diversity in Check czy Certyfikat Równości Płac. Jesteśmy z nich bardzo dumni i czujemy się zobowiązani do dalszych postępów” – powiedziała Magdalena Proga-Stępień, Członkini Zarządu kierująca Pionem Bankowości Detalicznej w Santander Bank Polska.

Działania z zakresu różnorodności i inkluzywności są ważnym elementem strategii Grupy Santander Bank Polska. Oprócz produktów i rozwiązań finansowych, które wpływają na wzrost przedsiębiorczości kobiet, Grupa Santander Bank Polska realizuje również liczne projekty szkoleniowe, które podnoszą kompetencje zawodowe kobiet w biznesie, takie jak np. „Mocne w Biznesie”. To cykl warsztatów edukacyjnych, a także konkurs dla przedsiębiorczyń, w którym do zdobycia były granty edukacyjne i dofinansowania dla najlepszych planów biznesowych. W ostatniej edycji programu udział wzięło ponad 3600 kobiet. Jednocześnie, Grupa Santander cyklicznie przeprowadza nabór do globalnego programu rozwoju talentów kobiet na świecie „Santander W50”, w którym do tej pory uczestniczyło już ponad 800 liderek. Program pomaga utrwalić styl przywództwa, zbudować markę osobistą i dołączyć do prestiżowej globalnej sieci liderek.

“To największa umowa sekurytyzacji w historii naszej współpracy z Grupą EBI. Dzięki tej współpracy wspieramy polskich przedsiębiorców, oferując im bardziej korzystne warunki finansowania. Naszym celem jest ułatwienie firmom dostępu do kapitału, który pozwoli im rozwijać się i inwestować w przyszłość. Od lat współpracujemy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, aby wykorzystywać dostępne środki finansowe na ważne społecznie cele, przede wszystkim takie jak wsparcie MŚP, finansowanie inwestycji przyjaznych dla klimatu, czy wspieranie polskich przedsiębiorczyń” – powiedział Krzysztof Kowalewski, wiceprezes Santander Leasing Polska. „Udział firm prowadzonych przez kobiety wśród klientów Santander Leasing wynosi 25 proc. i cieszy nas fakt, że ten wskaźnik systematycznie rośnie. Jeszcze 6 lat temu był on o 10 proc. niższy. Nasze klientki najczęściej działają w branżach, które napędzają gospodarkę i innowacje: handlu hurtowym i detalicznym, opiece zdrowotnej oraz działalności profesjonalnej i naukowej.”

ŹRÓDŁOSantander Bank Polska