PKO Bank Polski gratuluje artyście

Sebastian Krok, autor jednej z prac w kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego oraz uczestnik organizowanego przez Bank pleneru malarskiego, zdobył nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych 2015 w Turynie. Bank, jako jeden z nielicznych posiada kolekcję malarstwa polskiego i inwestuje w młodych artystów.  

Sebastian Krok, za pracę dyplomową pt. „Władza i Ciało”, zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych Albertina 2015 r. w Turynie. Pierwszą edycję festiwalu zorganizowała słynna włoska Accademia Albertina. Uczestniczyło w nim 300 studentów i absolwentów z 60 szkół artystycznych z całego świata.

Zwycięzca konkursu, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jest asystentem Leona Tarasewicza na Wydziale Sztuki Mediów ASP. Brał udział w wystawie Coming out – Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2014 r. a także w plenerze malarskim organizowanym przez PKO Bank Polski. Jego praca pt. „Dziki” z 2014 r. znajduje się w kolekcji sztuki Banku. Tworzy ją 70 dzieł uznanych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Andrzeja Gierowskiego czy Jana Tarasina. Kustoszem kolekcji jest Anda Rottenberg.

PKO Bank Polski od lat wspiera artystów i angażuje się w projekty sztuk plastycznych. Do 19 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać historyczną wystawę pod patronatem Banku „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” a do 6 września – w stołecznym Muzeum Narodowym – oryginalną ekspozycję „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”. Współpracując z Muzeum Narodowym w Warszawie PKO Bank Polski sponsorował m.in. konserwację obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” i objął patronatem wystawy kolekcji sztuki braci Gierymskich. Jest także mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej.

źródło: PKO Bank Polski