PKO Bank Polski wspiera transport publiczny

  • PKO Bank Polski udzielił finansowania dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie o wartości 80 mln zł, w tym 40 mln zł na zakup zeroemisyjnych autobusów.
  • Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w finansowanie transportu publicznego w naszym kraju wynosi łącznie ponad 2 mld zł.
  • Zgodnie ze swoją strategią w obszarze ESG PKO Bank Polski wspiera inwestycje związane z ochroną środowiska i klimatu takie jak zrównoważony transport i elektromobilność.

PKO Bank Polski podpisał umowę z MPK Kraków o wartości 40 mln zł na zakup zeroemisyjnych autobusów oraz 40 mln zł na kredyt obrotowy, który zostanie przeznaczony na zabezpieczenie bieżącej płynności finansowej spółki. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w finansowanie transportu publicznego w naszym kraju przekracza 2 mld zł. Zgodnie ze swoją strategią w obszarze ESG PKO Bank Polski wspiera inwestycje związane z ochroną środowiska i klimatu takie jak zrównoważony transport i elektromobilność.

– Cieszymy się, że PKO Bank Polski będzie partnerem MPK Kraków w realizacji ważnej dla mieszkańców Krakowa inwestycji w nowoczesny tabor autobusowy. Dziękujemy za zaufanie. Jestem przekonana, że zeroemisyjny tabor to istotny kierunek rozwoju dla nowoczesnych miast, które chcą dbać o jakość powietrza i komfortowy transport publiczny. Jako ich partner finansowy zapewniamy doradztwo w doborze struktury finansowania projektów inwestycyjnych i infrastrukturalnych, które mają przełożenie na jakość życia mieszkańców – mówi Anna Węgrzanowska, dyrektor Biura Klienta Sektora Publicznego.

PKO Bank Polski jest kluczowym partnerem finansowym dla strategicznych samorządowych grup kapitałowych. Bank obsługuje budżety prawie 300 samorządów, w tym siedmiu województw i trzydziestu trzech miast na prawach powiatu. Jest także liderem emisji obligacji komunalnych z ok. 40 proc. udziałem w rynku. Ponad 1 mld zł finansowania udzielonego przez PKO Bank Polski na inwestycje w samorządowy transport kolejowy potwierdza wiodącą rolę banku w tym segmencie.
PKO Bank Polski jest wieloletnim partnerem Krakowa. Od 2016 r. prowadzi obsługę finansową budżetu Miasta, zapewniając szeroki wachlarz usług, zarówno w zakresie oferty depozytowo-transakcyjnej, jak i kredytowej. Bank udostępnia m.in. możliwość płatności w opłatomatach zlokalizowanych w urzędach, a w ramach usługi masowych wypłat – realizację zleceń płatniczych z wykorzystaniem sieci bankomatów PKO Banku Polskiego. Bank przeprowadził także trzy emisje obligacji komunalnych dla Miasta Kraków.
Współpraca PKO Banku Polskiego z samorządami obejmuje nie tylko obsługę transakcji. Opiera się również na doradztwie w zakresie struktury finansowania czy modelu realizacji inwestycji. Bank pomaga samorządom znaleźć optymalne rozwiązania związane z finansowaniem zaplanowanych inwestycji.
Finansowanie zakupu zeromisyjnych autobusów przez MPK Kraków wpisuje się w strategię PKO Banku Polskiego w zakresie ESG. Celem strategicznym banku jest bycie liderem transformacji ESG w polskim sektorze bankowym poprzez angażowanie się w zielone projekty, m.in. w zakresie energetyki wiatrowej i słonecznej oraz mniejszych eko inwestycji. Grupa PKO Banku Polskiego udzieliła firmom w ciągu roku (od czerwca 2022 do czerwca 2023) zielonych kredytów na kwotę 3,4 mld zł, co oznacza wartościowo wzrost o 78 proc. w ujęciu rok do roku.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski