Pozytywna decyzja KNF w sprawie oddziału PKO Banku Polskiego w Niemczech

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o przesłaniu do niemieckich władz nadzorczych (BaFin) wniosku notyfikacyjnego PKO Banku Polskiego dotyczącego planów otwarcia oddziału korporacyjnego w Niemczech. Tym samym osiągnięty został ważny kamień milowy na drodze ekspansji największego polskiego banku na niemiecki rynek.

Przesłanie wniosku notyfikacyjnego przez KNF kończy postępowanie przed polskim nadzorcą. Kolejny krok proceduralny to przekazanie Bankowi przez BaFin informacji o przepisach prawa niemieckiego, które będą miały zastosowanie do oddziału. Po jej otrzymaniu (lub w przypadku braku kontaktu ze strony BaFin) po upływie dwóch miesięcy od daty przekazania wniosku przez KNF, Bank może rozpocząć prowadzenie działalności na terenie Niemiec.

– Zakończenie postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego kończy ważny etap w przygotowaniach do otwarcia naszego niemieckiego oddziału. Wielu klientów korporacyjnych PKO Banku Polskiego prowadzi już działalność za zachodnią granicą. Chcemy być tam z nimi i wspierać ich w pełnym zakresie aktywności biznesowej – mówi Paweł Surówka, dyrektor oddziału PKO Banku Polskiego w Niemczech.

Uruchomienie placówki korporacyjnej PKO Banku Polskiego w Niemczech jest elementem strategii zakładającej podążanie przez Bank na zagraniczne rynki za swoimi klientami. Głównym zadaniem oddziału będzie wsparcie ekspansji międzynarodowej polskich firm poprzez oferowanie im szytych na miarę produktów i usług.

Zlokalizowana we Franfurcie nad Menem placówka będzie funkcjonowała pod nazwą PKO Bank Polski Niederlassung Deutschland. W palecie oferowanych w niej usług i produktów znajdą się m.in.: bankowość transakcyjna (w tym międzynarodowy cash pooling), bankowość elektroniczna, produkty skarbowe, trade finance, kredyty korporacyjne, a także doradztwo dotyczące rynków zagranicznych.

źródło: PKO Bank Polski