Raport Banku Pekao SA: Kolejny dobry rok mikro, małych i średnich firm

Rok 2018 był rokiem najlepszej od dziewięciu lat koniunktury dla firm zatrudniających od kilku do kilkudziesięciu pracowników – wynika z Raportu o Sytuacji Mikro, Małych i Średnich Firm przygotowanego już po raz dziewiąty przez Bank Pekao S.A. Raport po raz pierwszy zajął się również firmami średnimi. Tematem specjalnym tegorocznego badania była ekspansja firm sektora MŚP na rynki zagraniczne.

Najciekawszym wynikiem tegorocznego badania jest ocena ostatnich 12 miesięcy – wskaźnik ten wzrósł rok do roku o 0,6 punktu, wyniósł 100,1 punktu i jest najwyższym odczytem w ciągu dziewięciu lat badań. Po raz pierwszy też w historii wskaźnik ten przekroczył próg 100 punktów.

– Wyniki tegorocznego raportu bardzo nas cieszą, pokazują że droga, którą obraliśmy, czyniąc sektor MŚP jednym z priorytetów w naszej strategii rozwoju, jest drogą właściwą. W zależności od skali i potrzeb działalności dopasowujemy nasze produkty i usługi tak, aby być dla naszych klientów jak najlepszym partnerem w rozwoju biznesu – podkreśla Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A. odpowiedzialna za Pion Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Ja wynika z raportu Pekao ogólny wskaźnik koniunktury w 2018 roku wyniósł 100,4 punktu. Oznacza to, że statystycznie wśród polskich przedsiębiorców było więcej optymistów niż pesymistów. W 2018 r. najbardziej optymistyczne były firmy średnie. Najsłabiej ostatnie 12 miesięcy oceniły firmy mikro.

– Raport jest diagnozą sytuacji mniejszych polskich firm, wskazuje jakie są ich potrzeby i oczekiwania. I jak zmieniają się one na przestrzeni lat. Do ich potrzeb i aktualnej sytuacji dostosowujemy naszą ofertę, starając się wyznaczać rynkowe trendy – powiedział Marek Tomczuk, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Spośród branż najlepsze nastroje panowały w budownictwie. Jednak po raz pierwszy wskaźnik prognoz (choć nadal wysoki), jest niższy od wskaźnika za ubiegłe 12 miesięcy. Oznacza to, że ostatni rok firmy budowlane oceniły bardzo dobrze, ale nie są pewne czy aż tak dobra koniunktura utrzyma się w kolejnym roku.

Dobre oceny koniunktury w 2018 roku korelowały ze wzrostem PKB. Natomiast obecne prognozy przedsiębiorców są spójne z tendencjami obserwowanymi w skali makroekonomicznej. Perspektywy gospodarcze na świecie i w Polsce pogarszają się, a wzrost PKB będzie prawdopodobnie niższy.

Tym, co może martwić, jest spadek liczby innowatorów – tylko 19,9% firm zadeklarowało wprowadzenie innowacji produktowych w ostatnich 12 miesiącach, a 13% – innowacji procesowych. To najniższy wynik w historii badań.

W tym roku tematem specjalnym raportu o sytuacji sektora MŚP była ekspansja firm tego sektora na rynki zagraniczne.

– Polskie firmy coraz chętniej wychodzą poza krajowy rynek, a eksport jest motorem wzrostu dla całej gospodarki. Ekspansja polskich firm na zagraniczne rynki przy jednoczesnym rozwoju technologicznym stawia przed bankami nowe wyzwania. Sądzę, że Bank Pekao ma dla firm-eksporterów bardzo dobrą ofertę, często unikalnych rozwiązań finansowania i że  dzięki nam polskie firmy będą coraz silniej obecne na światowych rynkach – mówi Piotr Stolarczyk, dyrektor departamentu bankowości międzynarodowej i finansowania eksportu w Pekao S.A.

Do tej pory Raport Banku Pekao obejmował jedynie mikro i małe przedsiębiorstwa, czyli takie, które zatrudniają do 49 pracowników. W tym roku postanowiono jednak zmienić formułę i badaniem objęte zostały także firmy średnie, czyli takie które zatrudniają do 249 osób.

– Zmiana metodologii badania odpowiada sytuacji na rynku, a także pokazuje zmiany, które zaszły wewnątrz naszej struktury. Od ponad roku w Pekao funkcjonuje Pion Bankowości Małych i Średnich Przedsiębiorstw wyspecjalizowany w świadczeniu usług dla MŚP. Chcemy jak najlepiej znać potrzeby naszych klientów  – dodaje prezes Zmitrowicz.

Exit mobile version