Revolut Money Report: koniec wakacji, czas zadbać o portfele

  • Revolut Money Report: 19% zapytanych Polaków po dużych wydatkach w wakacje chce zacząć oszczędzać lub inwestować, a 26% uważa, że wrzesień to czas na oszczędny tryb życia
  • Revolut zwiększył oprocentowanie kont oszczędnościowych w EUR do nawet 2,7% w skali roku i podwyższył uprawnionym klientom limity na kartach kredytowych nawet do 50 tys. zł
  • Revolut Money Report: 59% zapytanych Polaków uważa, że koszty edukacji w Polsce są zbyt wysokie, a 27% że młodzi sami powinni pokrywać koszty swoich studiów     

Revolut, globalna aplikacja finansowa, z której korzysta ponad 30 milionów klientów na świecie i ponad 2,5 miliona w Polsce, ulepsza swoją ofertę depozytowo-kredytową. Tym razem zwiększa oprocentowanie kont oszczędnościowych w EUR do 2,7% w skali roku w planie Ultra (wzrosło też oprocentowanie kont w planach Standard, Plus, Premium i Metal). W produktach kredytowych nowością jest możliwość zwiększenia limitu na kartach kredytowych w uproszczonym procesie. Aż 54% uprawnionych klientów zdecydowało się skorzystać z okazji i podwyższyć limit na swoich kartach kredytowych.

Powakacyjny dołek finansowy
W lipcu b.r. Revolut zapytał 11 tysięcy osób w Europie o to jak widzą swoje wydatki, oszczędności i inwestycje po powrocie z wakacji. Na pytanie czy zaczną oszczędzać lub inwestować odpowiedziało 1000 osób w Polsce. 26% spośród nich wskazało, że wrzesień to dobry czas by włączyć oszczędny styl życia, a 19% potrzebuje tego po dużych wydatkach wakacyjnych (najwyższy odsetek w 11 krajach). Czy Polacy muszą zacisnąć pasa? Wakacje tanie nie były. Od maja do lipca b.r. polscy klienci Revolut wydali za granicą średnio 2130 zł na osobę (+6% więcej niż rok temu i o 43% więcej niż w 2020 r.) Mimo to, co czwarty respondent w Polsce nie planuje nic zmieniać, bo ma już ustalony sposób zarządzania pieniędzmi (11%), regularnie oszczędza lub inwestuje (14%).

Odbudowa zapasów
Na pytanie wprost ile udaje Ci się zaoszczędzić w każdym miesiącu 18% badanych w Polsce twierdzi, że nic. 23% szacuje tę kwotę poniżej 220 zł (50 eur), 20% na 220-450 zł (50-100 eur) a 14% na 450-890 zł (100-200 eur). Co dziesiąta osoba (11%) jest w stanie zaoszczędzić co miesiąc 890-2230 zł (200-500 eur), a 6% wskazuje wyższe kwoty. Z myślą o oszczędzających Revolut wprowadził kolejne podwyżki oprocentowania w Saving Vaults, czyli kontach oszczędnościowych z codzienną wypłatą odsetek. Tym razem, wzrosło oprocentowanie dla waluty EUR, z 1%, 1,25%, 1,75%, 2% i 2,5% w skali roku w planie Standard, Plus, Premium, Metal i Ultra, do kolejno 1,1%, 1,35%, 1,85%, 2,1% i 2,7%. Stawki dla kont w PLN od podwyżki w czerwcu nie zmieniły się, to kolejno 4,05%, 4,25%, 4,8%, 5% i 5,2% w skali roku w planie Standard, Plus, Premium, Metal i Ultra.

Kumulacja wydatków szkolnych
Barierą dla powakacyjnych postanowień w zakresie oszczędzania mogą być wydatki związane z powrotem do szkoły, na studia i do pracy. Kumulują się we wrześniu. Edukacja w Polsce jest darmowa, ale w praktyce wiąże się z wieloma składkami, opłatami, zakupami. 59% badanych uważa, że koszty edukacji w Polsce są za wysokie, a 36% postuluje ich obniżenie. 23% jest zdania, że dobre szkoły i uniwersytety są na ogół prywatne i zbyt drogie (drugi najwyższy odsetek w 11 krajach). 24% widzi to w lepszych barwach, wskazują, że w Polsce są tanie i dobre szkoły publiczne. Tylko 3% uważa, że gdyby edukacja byłaby tania to jakość kształcenia by spadła. Książki, kursy językowe, czesne, zajęcia sportowe, laptop, wycieczki, jesienne ubrania, korepetycje, to nie są tanie rzeczy.

Łatanie budżetu

By odbudować się finansowo po wakacjach warto poddać wydatki mocniejszej kontroli. 36% badanych w Polsce deklaruje, że robi to już za pomocą aplikacji i narzędzi cyfrowych, a 17% za pomocą notatnika i spisanej ręcznie listy. Każda metoda jest dobra. Powakacyjny budżet można też łatać czasowo za pomocą kredytu i okresu bezodsetkowego – w karcie kredytowej Revolut trwa on 2 miesiące. Nowością w aplikacji jest też możliwość zwiększenia limitu na kartach kredytowych w uproszczonym procesie. Pilotaż odbył się latem. 54% uprawnionych klientów zwiększyło swój limit karcie. Warto mieć pod ręką różne możliwości, choćby na wszelki wypadek.

Kto płaci?
Wydatki, np. studenckie, można też współdzielić. 11% badanych w Polsce uważa, że koszty studiów dzieci powinni pokrywać rodzice, a 21% dopuszcza udział młodych w finansowaniu studiów tylko gdy nie stać na to rodziny. 15% wskazuje jednak, że młodzi powinni finansować koszty swoich studiów np. za pomocą kredytów studenckich, a 12% deklaruje, że w ramach edukacji finansowej powinni nawet z wyprzedzeniem odkładać pieniądze, które potem wydadzą na studia. Co piąty badany uważa, że wydatki związane ze studiami najlepiej pokryć ze stypendiów lub zapomogi (20%).

Revolut Bank stale udoskonala swoje produkty oszczędnościowe i kredytowe w Polsce. Niezależnie od tego, czy są to konta oszczędnościowe Saving Vaults w EUR, czy karty kredytowe z cashbackiem w PLN, staramy się pomóc klientom uzyskać więcej korzyści z ich pieniędzy, oferując przyjazne usługi finansowe w aplikacji” – powiedział Tomasz Jarczyk, Head of Credit w Revolut.

Środki w sejfach na oszczędności objęte są systemem gwarancji depozytów (DGS) do kwoty 100 tys. EUR na klienta i przechowywane na rachunkach zaufanego partnera bankowego (Aion Bank). Więcej informacji o produkcie oraz zasady i warunki oferowanej usługi znaleźć można na stronach produktu i w regulaminie.

* * *
(1) Revolut Money Report to badanie opinii zlecone przez firmę Revolut i przeprowadzone przez firmę Dynata na grupie 11 tysięcy osób w 11 krajach, w tym 1000 osób w Polsce, w lipcu 2023 r.

(2) Art. 70. 2. Konstytucji RP: Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna.

* * *

Wyniki (Polska):

(1) Czy planujesz zacząć oszczędzać lub inwestować po letnich wakacjach? (jednokrotny wybór)

26% – Tak, wrzesień to dobry czas by przejść na oszczędny tryb życia
19% – Tak, będzie mi to potrzebne po dużych wydatkach wakacyjnych!

14% – Niezupełnie, oszczędzam i inwestuję regularnie, niezależnie od pory roku
11% – Niezupełnie, mam już wdrożony sposób zarządzania pieniędzmi

9% – Nie, i tak nie zostanie mi nic co można przeznaczyć na oszczędności lub inwestycje…

7% – Nie, ale może rozważę takie postanowienie na nowy rok 2024

15% – Nie wiem, nie mam jeszcze zdania na ten temat

(2) Czy uważasz, że dokładne śledzenie wydatków pomogłoby Ci lepiej zarządzać pieniędzmi? (jednokrotny wybór)

36% – Tak, już to robię za pomocą aplikacji i narzędzi cyfrowych

17% – Tak, już to robię za pomocą notatnika i spisanej ręcznie listy
16% – Tak, aktualnie tego nie robię, ale warto byłoby zacząć
14% – Tak, staram się je śledzić za pomocą aplikacji i serwisu www mojego banku, ale brakuje tam szczegółów i szybkiej aktualizacji

11% – Nie, szczegółowe śledzenie wydatków nie zmieniłoby mojej sytuacji finansowej

4% – Nie, nie potrzebuję śledzić wydatków, muszę po prostu przestać tyle wydawać!

3% – Nie wiem

(3) Czy koszty edukacji w Twoim kraju są za wysokie? (jednokrotny wybór)

36% – Tak, powinny być niższe

23% – Tak, dobre szkoły/uniwersytety są zazwyczaj prywatne i zbyt drogie

24% – Nie, w moim kraju są tanie i dobre szkoły publiczne

3% – Nie, jeśli edukacja byłaby tania to jakość kształcenia by spadła

13% – Nie wiem

(4) Czy uważasz, że młodzi powinni pokrywać koszty swoich studiów? (jednokrotny wybór)

21% – Tak, ale tylko jeśli rodzina nie jest w stanie pokryć im wydatków związanych ze studiami

15% – Tak, do tego służą kredyty studenckie
12% – Tak, w ramach edukacji finansowej powinni z wyprzedzeniem odkładać pieniądze, które potem przydadzą im się na wydatki związane ze studiami

20% – Nie, wydatki związane ze studiami lepiej pokrywać ze stypendiów lub zapomogi
11% – Nie, koszty studiów dzieci powinni pokrywać rodzice

11% – Nie, to się nie łączy – albo studiują, albo idą do pracy

10% – Nie wiem

(5) Ile udaje Ci się zaoszczędzić w każdym miesiącu? (jednokrotny wybór)

18% – Nic

23% – Poniżej 220 zł (50 eur)

20% – 220-450 zł (50-100 eur)

14% – 450-890 zł (100-200 eur)

11% – 890-2230 zł (200-500 eur)

4% – 2230-4460 (500-1000 eur)

2% – Powyżej 4460 zł (1000 eur)

7% – Nie wiem

(6) Czy masz konto oszczędnościowe (konto, które wypłaca Ci odsetki za przechowywane tam przez określony czas pieniądze)? (jednokrotny wybór)  

32% – Tak, jedno – w tradycyjnym banku z fizycznymi oddziałami

15% – Tak, jedno – w banku cyfrowym (banku w smartfonie)

9% – Tak, wiele – w bankach tradycyjnych i cyfrowych

2% – Tak, wiele – wszystkie w bankach cyfrowych

2% – Tak, wiele – wszystkie w bankach tradycyjnych

21% – Nie, ale rozważę założenie takiego konta

13% – Nie, nie mam i mnie to nie interesuje

2% – Nie rozumiem na czym polega takie konto

2% – Nie wiem czy mam takie konto

(7) Czy wyższe oprocentowanie depozytów mogłoby Cię skłonić do zmiany banku? (jednokrotny wybór)  

36% – Tak, oczywiście – wyższe odsetki są tego warte

17% – Tak, już kiedyś skłoniło i może skłonić znowu

6% – Nie, zmiana banku jest zbyt stresująca

17% – Nie, oferta mojego banku jest dobra
10% – Nie, nie zwracam uwagi na takie rzeczy

14% – Nie wiem

ŹRÓDŁORevolut